Basketbol

Ertuğrul Erdoğan: Basketbol Liginin oynanabileceğine çok olasılık

Galatasaray Doğa Sigorta Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan, internet üzerinden görüntülü olarak NTV’ye açıklamalarda bulundu. 

Corona virüs salgını nedeniyle evde geçirdikleri dönemde neler yaptığına değinen koç, “Azıcık kitaba ve herkesin yaptığı gibi filmlere odaklandık. Geçmişe dönük maçları izliyoruz. Olası olduğunca kendimizi zihnen dinç tutmaya çalışıyoruz” dedi.

“ABD’li oyuncularımız ülkelerine döndüler”

Oyuncularının sürece ilişkin durumlarını da aktaran Erdoğan, “İki ayrı grup var bizde. ABD’li oyuncularımız var ama ben hemen hemen her gün kendileriyle görüşüyorum. Maalesef Amerika’daki sıkıntı büyüyor. Evde yapılan incelemeler haricen yapılabilecek fazla artı bir şey değil. Türkiye’de de hem oyuncularımıza bir program verdik ama ne kadar uygulanabiliyor ne kadar sezonun devam etmesi durumunda geri dönüşlerini hızlandıracak gerçekte büyük kavga konusu. Çok realist değil. Geçen süre faal sporda sıkıntı yaratacak bir duruma geliyor. Buradaki esas konu oyuncuların fiziki kompozisyonunu bir noktada tutabilmek fakat bundan daha önemlisi keza fiziksel hem de zeka olarak dinç kalmalarını sağlamak” dedi. 

ABD’li oyuncularının ülkelerine döndüğünü belirten deneyimli çalıştırıcı, “ABD’li oyuncularımız, kendi ülkelerine döndüler. Sahiden birçok ekip gönderdi. Dediğim gibi Amerika’nın bilhassa büyük eyaletlerinde önemli sıkıntılar var. Bizim oyuncularımız da çoğunlukla büyük şehirlerde. sıkça konuşuyorum onlarla. Anladığım kadarıyla Amerika, önemli sıkıntılı bir döneme girdi” ifadelerini kullandı. 

“Ligin oynanabileceğine çok ihtimal vermiyorum”

Sezonun devam etme ihtimalini de değerlendiren Ertuğrul Erdoğan, “Cümbür Cemaat kendince bazı senaryoları kafasından geçiriyor lakin öngörmek fazla zorlama. Çünkü bilinmeyeni yaşıyoruz. Federasyonların alacağı kararlar da fiilen bilinmeyenler üstüne kurgulanmış kararlar. Futbol Federasyonu, Haziran’da başlayalım demiş ve Basketbol Federasyonu da bunu diyebilir ama çoğu parametre var etkileyecek. bir defa oyuncuların maddi kondisyonları ne durumda olacak? Burada bir açma-kapatma düğmesi gibi bir şey söz konusu değil. asgari bir 3-4 haftada oyuncuların bedenen geri dönüşlerinin sağlanması lüzumlu. Bu antrenmanlar yapılmadan lige başlanabilecek mi? Yabancı oyuncular yurt dışından gelebilecekler mi? Ola Ki iki hafta karantina olacak. O dönemdeki durumu şimdiden kestiremiyoruz çünkü. Bir öteki konu, Haziran’da başlayan lig devam edecek fakat ola ki çoğu takım Haziran’da, Temmuz’da kadrosunu değiştirecek, yeni anlaşmalar yapılacak. Bir sonraki sezon ne zaman başlayacak? Eylül’de mi, Kasım’da mı? Bunlar birbirinden egemen gibi görülüyor ama birbirini çok etkileyen sorular. Ben Basketbol Ligi’nin oynanabileceğini fazla realist bulmuyorum. Yazın bir lig oynanır mı federasyonun alacağı karara bakacağız. Kuşkusuz biz buna armoni sağlamaya çaba edeceğiz. yine de ben dediğim gibi şu andan itibaren Basketbol Ligi’nin oynanabileceğine çok olanak vermiyorum” dedi. 

Son olarak sağlığın derhal ön planda olması gerektiğini tekrarlayan deneyimli çalıştırıcı, “Ben oyuncularımla dediğim gibi birbir konuşuyorum. Oyuncularla konuştuğumuz konular basketbol yok. Önceliği derhal afiyet ve insan hayatı olarak görüyorum. Her birinin ayrı ayrı kendilerine göre sorunları var. Basketbolu ben acilen ikinci plana atmış durumdayım kafamda. Oyuncularımın ne değin dinç olduğuyla ilgili görüşme yapıyorum. Oyunculardan oynamayız diye bir dönüş değil çünkü tümü zaten basketbol oynamak istiyorlar. Alışılagelmiş hayatlarına, günlük hayatlarına geri dönmek istiyorlar. Kesinlikle fiziksel olarak bu salgından kurtulmak adına sağlıklı kalmak manâlı lakin bunun bir psikolojik tarafı var. Bu oyuncular alışılagelmiş hayatlarına geri dönmek istiyorlar. Ne süre olacağına yönelik büyük bir soru işareti var ve büyük bir stres yaratıyor oyuncularda. şimdi herhangi bir oyuncunun ben istemiyorum deme gibi durumu söz konusu yok ancak biz de bu lig oynanacak mı, ne süre oynanacak, bir sonraki sezon ne süre başlayacak, hangi oyuncular bizle kalacak gibi birçok soru işaretini beraberinde getiren bir süreci yaşıyoruz. Fakat tekrar ediyorum buradaki esas nokta insan sağlığı. Ayrıca bedenen keza zihnen… Bunu aşabildikten sonra basketbolu ve yapabileceğimiz maçları konuşabiliriz” dedi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı