Basketbol

Ergin Ataman ve Okan Buruktan corona virüsü açıklaması

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman ve Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Okan Buruk, CNN Türk ekranlarında Damla Uğurtürk ’ün sorularını yanıtladı. Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, ülke olarak fazla kayda değer önlemler aldığımızı ve bu şekilde de olgu sayısını aşağı tuttuğumuzun altını çizdi. Ataman, bu önlemlerin çoğu ülkede örnek gösterildiğini belirterek, “Oysa sportif anlamda ben alınan önlemleri tatmin edici görmüyorum. Şu an bildiğiniz gibi dünyadaki adeta tüm spor müsabakaları askıya alınmış durumda. Hele ama basketbolda derhal Avrupa ’daki bütün maçlar askıya alınmış durumda. EuroLeague 10 Nisan ’a dek maçları durdurdu. FIBA ise çoğu karşılaşması iptal etti. Oyuncularımızın psikolojik durumlarının iyi olmadığı fazla net bir şekilde ortada. Onun için benim şahsi düşüncem de bu salgında ülkemizin almış olduğu doğru kararlar gibi bu askıya alma kararının da mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Avrupa ’daki örneklerine baktığımızda da öncelikle bir seyircisiz oynama kararı çıktı fakat salgının ilerlemesi ve birçok ülkede karantina başlaması sebebiyle de birçok maç, hemen hemen Avrupa ’daki basketbol liglerinin tamamı 2-3 hafta ertelendi. Ben bu konuda TBF ’nin önemlerini içten buluyorum lakin daha radikal önemler alınması gerekiyor. Takımlarımız Avrupa kupalarında oynuyor. Biz hemen 1 saat önce Ankara ’ya geldik ve kampa girdik. Şu an otelde yalnızca biz varız ve Rizepor futbol takımı var. Böyle bir ortamda maçlara hazırlanmak fazla güç. Basketbol Federasyonu bu kararını her yerde gözden geçirmesini diliyorum” diye konuştu.

“TÜRK OYUNCULARIM TOPLANARAK FEDERASYONA DİLEKÇE VERDİLER”

Takımda oynamak istemeyen herhangi bir oyuncu olmadığının altını çizen tecrübeli çalıştırıcı, “Biz çok üstteki düzey bir takımız ve uyumluyuz. Oyuncular istediler ve uçak yerine otobüsle Ankara ’ya geldik. Birlik halindeyiz. Maça çıkmayan oyuncumuz olamaz. Devletimiz ve TBF kararlarına saygılıyız lakin ben ilerisi için bu kararların gözden geçirilmesini çok manâlı olduğunu düşünüyorum. Türk oyuncularım da bu konuda toplanarak federasyona uygulama verdiklerini biliyorum” dedi.

“OLAYIN NE DEK CİDDİ OLDUĞUNU ALGILAYAMADIĞINI GÖZLEMLEMEKTEYİM”

“Ilk Kez olan halk müziği sağlığı” diyen Ataman, “Biz buraya gelirken Düzce ’de ara verme verdik. O molada da bir kez daha gözlemledim ki birçok insan bizimle gelip resim çektirmek istedi ve biz de onları kıramadık. Ben hemen şimdi halkımızın alınan tüm önlemlere karşı olayın ne kadar önemli olduğunu algılayamadığını gözlemlemekteyim. Bunun yayılmasını önlemek için izole olup, herkesin sosyal yaşamdan bir zaman fedakarlık etmesi gerekiyor. Toplumuzun bunu anlayabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Futbol ve basketbolda daha sert önlemler alınmalı” açıklamasında bulundu.

OKAN BURUK: VAKA SAYISININ EKSIK OLMASI, ÇOĞALMAYACAĞI ANLAMINA GELMİYOR

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Okan Buruk ise, devletin ve Sıhhat Bakanlığı ’nın çabaları baştan sona vaka sayısının az olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ben de en başta ülkemiz açısından nasıl geçtiğini, devletimizin ve Sıhhat Bakanlığımızın nasıl bir meslek çıkardığını ve çıkarmaya devam ettiğini bu çaba içerisinde olduğunu bildirmek isterim, yoğun bir uğraş var. Bilinçlendirmek gerekiyor, sahiden demin Ergin Öğretmen ’nın söylediği gibi insanları da bilinçlendirmek gerekiyor. Biz de bugün Trabzon ’a bir uçuş yaptık, ekip olarak maskelerimizi taktık ve zorunlu önlemlerimizi aldık lakin millet tekrar aynı şekilde düşünmüyor. Bunun öneminin farkına varmak gerekiyor, acilen Türkiye ’de vaka sayısının az olması bunun çoğalmayacak olması anlamına gelmiyor. En başta bilinçlenmek gerekiyor, biz de bu anlamda olası olduğunda el sıkışmıyoruz, resim çektirmemeye çalışıyoruz çünkü aslında bu dönem resim çektirilecek dönem de yok. O yüzden biz ekip ve kendi oyuncularımız için önlemler aldık fakat natürel oysa herkesin bunu düşünmesi ve odaklanması gerekiyor.”

“SADECE İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ”

“Oyuncularımızdan herhangi bir tepki değil” diyen Okan Buruk, “Üstünlük yolunda olduğumuz için Avrupa ’da çok iyi dışarı giden bir takımız, iki kulvarda da kayda değer işler yapmaya çalışıyoruz. Sportif olarak yalnızca işimize odaklanıyoruz ama natürel özellikle çok tanıdık olmayan oyuncumuz var, ola ki bundan sonradan müsade verdiğimizde ülkelerine de gidemeyecekler. Kafalarda soru işaretleri olacak fakat bu dönemde, bilhassa belki bu haftaki maçlar oynandıktan sonradan her yerde bu konu gündeme gelir. Daha bambaşka kararların alınabileceğini düşünüyorum çünkü Avrupa ’da da bunun benzerini gördük, önce seyircisiz oynandı daha sonra koşul farklılaştığı zaman daha başka kararlar alındı. Bu kararlar günden güne de değişebiliyor, o yüzden biz ilk olarak işimize odaklandık ama bundan sonraki haftalar için verilecek kararlara da saygılıyız” şeklinde konuştu.

DHA

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı