Basketbol

Ergin Ataman Euroleaguein konuğu oldu

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, THY Avrupa Ligi devlete ait sitesinde yayınlanan The Crossover programında Joe Arlauckas’ın konuğu oldu. 54 yaşındaki Ergin Ataman, dünya çapında etkin olan korona virüsü salgını COVID-19 nedeniyle alışılagelmiş sezonda lider konumunda yer alıyordu.

Ataman, 1975-1989 yılları aralarında sekiz Türkiye Ligi şampiyonluğunu kazanan ve Eczacıbaşı’nda genç takım kaptanıydı. Ataman’ın babası oğlunun aile işine girmesini ummasına rağmen, şimdiye kadarki en başarılı Türk tezgah ustası doğdu

Ergin Ataman: “Tabii ancak paradan daha manâlı çünkü basketbol bizim hayatımız. Bu bir işten daha fazlası. Bu öbür bir şart” ifadelerini kullandı.

1996’da Korac Kupası’nı kazanana Anadolu Efes’in efsanevi koçu Kültürlü Örs’ün yardımcısı olan Ataman, Anadolu Efes’i Türkiye’de ilk Euroleague Final Four’una taşımıştı. Montepaschi Siena ile Saporta Kupası’nı 2002 yılında kaldırdıktan sonradan, İtalyan takımını 2003’te Final Four’a taşımıştı. Ataman’ın İstanbul’da bir İtalyan lisesinde eğitim almış olması, yurt dışarıda çalışmasına tezgâhtar oldu ve Türk koçların profilini yükseltme fırsatını yakaladı.

Ergin Ataman yurt dışı çalışmaları hakkında, “Koçlarımızın yerel takımlarıyla kayda değer bir şey kazanma şansı yoktu ve Avrupa’da kendi takımlarınızla hiçbir şey kazanmazsanız kimse sizi başka ülkelerde koç olmaya çağırmaz” ifadelerini kullandı.

Ergin Ataman fazla geçmeden Türkiye’ye döndü. 2012 yılında Beşiktaş ile FIBA ​​EuroChallenge’ı, 2016 yılında Galatasaray ile Türkiye’nin ilk EuroCup kupasını kazandı. Ataman’ın gönlünde tekrar tekrar Efes’e geri dönmek vardı ve 2017-18 sezonunda bu ricası gerçekleşti. 2017-18 Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nde sezonuna 3 başarı 9 bozgun ile başlandıktan sonra üçüncü defa oraya Anadolu Efes’e gelen Ataman önemli bir giriş yapmalıydı.

Ataman, “Bu büyük bir problemdi, ama bitmiş, bu işe girmeliyim çünkü benim için de kariyerime şayet de yeni bir başlangıç olur” diyen Ataman. “Takımı devraldıktan bir ay sonra, sekizinci sırada olan ekip ile kimsenin beklemediği şekilde Türkiye Kupası’nı kazandık.”ifadelerini kullandı.

Ataman için bu baştan bir açılış ​​oldu! Takımın EuroLeague sıralamasında sonuncu tamamlamasından bir sezon sonra, Ataman 2019 Final Four’a Efes’i getirdi ve güya ligde muhalif Fenerbahçe Beko’u yendikten daha sonra kulübün ilk final maçını oynadı. CSKA Moskova ile oynanan bu heyecanlandırıcı çaba de ekip ikinci oldu, oysa Anadolu Efes şu anki sezonda liderliğe yükseldi.

PODCAST DOSYASINI DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı