Basketbol

Ergin Ataman: Euroleague ’de sezonun oynanmaması büyük problem

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, dijital ortamda basketbolseverlerle buluştu. Korona virüs sebebiyle hayatını kaybeden Anadolu Efes taraftarı Seyfullah Yılmaz ’ı rahmetle anarak sözlerine başlayan Ataman, “Sosyal izolasyon dönemleri şiddet günler. Sonuçta hiç beklemediğimiz, alışılmış olmadığımız bir hayat yaşıyoruz. İyi haberler ise Avrupa ’dan gelmeye başladı. İki üç hafta sonradan azıcık daha dar ve huzurlu olabileceğimizi düşünüyorum. Keşke salonda olsaydık ve bu coşkuyu tatsaydık ama bir süre daha bekleyeceğiz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki sıhhat çalışanları da büyük özveriyle bizler için çalışıyor. Kendi ailelerini zeka göremiyorlar. Ayrıca çok büyük bir risk altındalar. zaman zaman çok üzücü haberleri de izliyoruz. Ilk Önce kulüp doktorumuz Uğur Diliçıkık elde etmek üzere bütün sıhhat çalışanlarımıza bir kere daha fazla teşekkür ediyorum” dedi.

“Birbirine hürmet duyan oyunculara sahibiz”

Takımda güzel bir beraberlik olduğunu belirten Ataman, “Bütün oyuncularımız kulüpte maddesel-manevi çok huzurlular. Bu da oyunculardan yüzde yüz performans almamızı sağlıyor. Bu sayede oyuncularımız kendilerini daima bakımlı hissediyor ve onlardan azami katkı alıyoruz. Tatmin Edici süre veremediğimiz oyuncularımız bile takıma katkı maddesi sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu durumda bütün Anadolu Efes Spor Kulübü ailesinin de katkısı var. Transferleri yaparken yalnızca oyuncuların yeteneklerini değerlendirmiyoruz. Oyuncularımızın basketbol kapasitelerinin yanı sıra uyarlama kapasitelerini de dikkate alıyoruz. Yeni bazı kurduğumuz için bu husus bizim için fazla önemliydi. Ne mutlu fakat bu uyumumuz artarak devam ediyor. Birbirine hürmet duyan oyunculara sahibiz” ifadelerini kullandı.

“8 ’li Final senaryosunun uygulanacağını düşünüyorum”

Koç Ataman, Euroleague ’in kalan maçları ile ilgili düşünceleri ise şu şekilde aktardı:

“Benim hissiyatım, Avrupa ’da gidişatın olumlu gitmesi nedeniyle Euroleague ’in Temmuz ayında oynanacağı yönünde. Tabii oysa bu maçlar yüzde 99 seyircisiz oynanacak. Çünkü bilhassa takımların aralıksız seyahat halinde olması riskli. Euroleague ’in öngörüsü tüm takımları en risksiz bir şehre toplayıp orada kalan 6 bayağı sezon maçını oynatmak, ondan daha sonra da 8 ’li Final planlamak. Bana göre en olası mantıksal bağ bu. Şehrin açıklanmasının da Mayıs ayında yapılacağını düşünüyorum. İstanbul ’u bu açıdan şiddet görüyorum. Tahminim Almanya ’da bir şehirde oynanabileceği yönünde. Zaten Final Four için de hazırlıkları vardı. Özetle 8 ’li Final ’in Final Four ’un yapılacağı şehirde yapılacağı düşünüyorum. Bu sezonun oynanmaması ise çok büyük problem olur.”

“Basketbol Süper Ligi ’nin oynanmaması büyük kayıp olur”

Ataman, Basketbol Süper Ligi ’nin kalan dönemi hakkında ise “zaman zaman medyada Basketbol Süper Ligi ’nin oynanmayacağı, bazı takımların oyuncularının sözleşmelerini feshettiği yönünde haberler alıyoruz. Basketbol şu lahza ülkemizde futbol değin izlenen bir branş. Eğer futbol maçları oynanıp Basketbol Süper Ligi maçları oynanmazsa bu şart, Türk basketbolu için büyük kayıp olur” yorumunu yaptı.

“Oyuncularımızın tümü sezonun geri kalan dönemi için fazla kararlılar”

Bu süreçten daha sonra oyuncuların üstünde psikolojik olarak bir etki olabileceğini açıklayan Ataman, “En büyük etken psikoloji olacak. Oyuncularımızın motivasyonu çok kritik olacak. Bu yüzden oyuncularımızla aralıksız konuşuyoruz. Hepsinin şu an çok kararlı olduğunu görüyoruz. bedenen bakıldığında her şey eşdeğer olacak. Biz şu anda Euroleague ’in lideriyiz, ligin en iyi basketbol oynayan takımıyız. Oyuncularımız tabii ancak bu durumdan etkilendiler. Fakat fazla kararlılar. Tüm oyuncularımızın motivasyonunu fazla yüksek görüyoruz. Kendimizi mental olarak hazırlanmış tutuyoruz” dedi.

“Anadolu Efes en profesyonel kulüp”

Tecrübeli çalıştırıcı, kulübün transfer stratejileri ve takım yapısını da överken, “Anadolu Efes Spor Kulübü aktarma başta olmak üzere bütün alanlarda en profesyonel kulüp. Oyuncularla ilgili kararı ekip olarak alıyoruz. Oyuncularımızdan maksimum verim alabilmek için de onlara serbestlik tanıyoruz. Bu konuda oyuncularımı anlamaya çalışıyorum. Kendimi onların yerine koyabiliyorum. Oyuncularımızın sorunlarının çözülmesine de muavin olmaya çalışıyorum. Oyunculara bir arkadaşlarıymış gibi yaklaşıyorum” biçiminde konuştu.

“En çok Bayern Münih ve Real Madrid maçlarından keyif aldım”

Ataman, bu sezon unutamadığı maçları ise şu şekilde anlattı:

“Bu sezonla ilgili iki maç anlatmak istiyorum. Birisi kendi sahamızda oynadığımız Bayern Münih maçı ve Shane Larkin ’in Euroleague rakam rekorunu kırması. Bunu bizlerle ve taraftarlarımızla heyecan içinde yapıyor olması ve salındaki atmosfer müthişti. Maçı zaten kazanmıştık ama son dakikalardaki Larkin ’in performansı ve buna taraftarın katılımı harikaydı. Son yıllarda basketboldaki en büyük görsel şovlardan biriydi. başkaca Real Madrid ’i deplasmanda yendiğimiz karşılaşma en keyif aldığım maçlardan bir tanesiydi.”

İSTANBUL (İHA)

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı