Süper Lig

En fazla bedel kaybı yaşayan lig; Süper Lig

Araştırmalara tarafından Avrupa’daki dokuz büyük ligde en fazla değer kaybını yüzde olarak Süper Lig yaşayacak. 687 milyon Euro’luk oyuncu değeri olan Süper Lig, öngörüldüğü gibi 12 Haziran’da başlarsa değeri 536 milyon Euro’ya (-21.9) gerileyecek. Eğer lig iptal edilirse değer 485 milyon Euro’ya (-29.4) değin düşecek. Süper Lig’in ardındaki en büyük değer kaybını eksi 28.7’yle İspanya La Liga yaşayacak.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi sebebiyle futbol dünyası büyük bir sıkıntı içerisinde. Maçların oynanmaması sebebiyle dünyadaki tüm kulüpler ve oyuncular maddesel olarak layık kaybı yaşıyor.

KPMG Football Benchmark da oyuncuların bedel kaybı üzerinden liglerin ve kulüplerin kayıplarını araştırdı. ‘Ligler tamamlanmazsa kayıp ne olur? ’ ve ‘Ligler tamamlanırsa kayıp ne olur? ’ senaryoları üzerinden yapılan araştırmada; Avrupa ’daki dokuz büyük ligde en çok değerinde kaybını yüzde olarak Süper Lig yaşayacak.

La Liga ’daki layık kaybı eksi 28.7

Şubat 2020 ’de 687 milyon Euro ’luk oyuncu değeri olan Süper Lig, öngörüldüğü gibi 12 Haziran ’da başlarsa değeri 536 milyon Euro ’ya (-21.9) gerileyecek. Eğer lig iptal edilirse değeri 485 milyon Euro ’ya (-29.4) kadar düşecek. Süper Lig ’in peşinde en büyük değerinde kaybı İspanya La Liga ’da olacak.

İLGİLİ HABER Adnan Dalgakıran: Liglerin 12 Haziran`da oynanması için... Adnan Dalgakıran: Liglerin 12 Haziran`da oynanması için…

Şubat 2020 ’de La Liga ’da oyuncuların değeri 6 milyar 664 milyon Euro ’yken, ligin tamamlanması halinde bu değer 5 milyar 395 milyon Euro ’ya (-19.0) gerileyecek. Eğer lig oynanmazsa oynayan oyuncuların toplam değeri 4 milyar 748 milyon Euro ’ya (-28.7) kadar düşecek.

Barcelona kayıpta zirvede yer alıyor

Kulüpler bazında da dünyanın en değerli kadroları korona virüs sebebiyle layık kaybı yaşıyor. En büyük bedel kaybı ise İspanyol devi Barcelona ’da olacak. 1 milyar 136 milyon Euro ’luk kadro değeri olan Barcelona, La Liga tamamlansa bile kadro değeri 903 milyon Euro ’ya (-20.5) gerileyecek.

Lig iptal edilirse İspanyol takımının kadro değeri 808 milyon Euro ’ya (-28.9) inecek.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı