Süper Lig

Emrah Bayraktar: Türk futbolu için köprüden önce son çıkış

Galatasaray ve Beşiktaş’ta altyapılar koordinatörlüğü yapan, futbolcu yetiştiriciliği konusunda çoğu başarılı işe imza atan Emrah Bayraktar, corona virüsü salgınının geçmesinin ardından futbolda büyük bir başkalaşım yaşanacağını ifade etti.

Türkiye ’de altyapılar ağırlıklı çalışan teknik direktörlerden birisi olan, Galatasaray, Beşiktaş gibi çoğu önemli kulüpte altyapı koordinatörlüğü yapan Emrah Bayraktar, corona virüsü salgınının futbolu hangi noktaya getireceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Salgından önce Türk futbolunun ekonomik ve sportif olarak şiddet günler yaşadığını bildiren Bayraktar, “Lakin ne eyvah ancak kulüpler bu gerçekleri bakmak istemiyorlardı. Toplum ve taraftar baskısı kulüplere uzun vadeli genç oyuncuya yatırım yapma fırsatı vermiyordu. Profesyonel kulüplerin 3 temel hatası oluyordu; hemencecik başarıya ulaşmak hevesi, içten profesyonellerle aylaklık etmek ve genç oyunculara yatırım yapmamak. Böylece her yıl yap boz gibi baştan yapılan takımlar, harcanan milyonlar ve sportif başarısızlıklarla beraber adeta bütün kulüpler batma noktasına geldi. İşlerin artık böyle gidemeyeceği her ne dek görülse de bir türlü atılmayan adımlar olur ya de acı bir tecrübeyle mecburen atılma noktasına geldi. Corona virüsünün bize yalnızca göz yaşı bırakmaması için bunu bir fırsat olarak değerlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Antrenör yapısı da değişecek”

Corona virüsünün futbolu durma noktasına getirmesinden nedeniyle oluşan krizin fırsata çevrilmesi gerektiğini de söyleyen Bayraktar, şunları söyledi:

“Bundan Böyle profesyonel kulüpler oyuncu yetiştirmek zorunda ve yalnızca geliştirmek yok bu oyunculara şans verip oynatmak da zorunda. Yıllardan Beri göz ardı edilen altyapı kavramı şayet de ilk kere bu değin amaç kazanma noktasına geldi. Yıllardan Beri çalıştığım kulüplerde bu konuya aksan yaptım. Değişimin kayda değer bir boyutu da antrenörlerde olacak. Bundan sonra Türk futbolunda sadece yarıştıran değil, keşfeden, yetiştiren, geliştiren ve benzer zaman da yarıştırabilen teknik adamlar değerinde kazanacak. Yıllardan Beri genç oyuncu gelişiminde çalışmış ve somut manevi değerinde görmemiş altyapılar antrenörleri için bundan böyle öbür bir süreç başlayacak. Ülkemizin 81 ilinin de potansiyelini iyi bilen bir teknik adam olarak Türk futbolunun önünde manâlı bir şans olduğunu düşünüyorum. Büyük bir genç oyuncu potansiyeline sahibiz. Bir Takım düzenlemelerle bunu arttırmak da olası. Her ne değin oyuncu gelişimi önünde fiziki koşullar, kalifiye çalıştırıcılar ve kulüplerin beceriksiz bakış açısı gibi bazı engeller de olsa her şeye karşın son yıllarda Türk futbolu oyuncu yetiştirdi ve ihraç etti, ama sayıları yetersiz kaldı. Kendi ülkesinde tatmin edici değeri görmeden Avrupa’ya giden ve başarılı olan gençlerimiz de oldu. Yıllarca altyapılar direktörlüğü ve antrenör eğitmenliği yaptım ve profesyonel liglere yüzlerce oyuncu yetiştirdim. Bu ülkenin gençlerine inanılması ve desteklenmesi noktasında yeri geldi yöneticilerle zıt düştüm ama hiçbir vakit inancımı kaybetmedim. Acilen ise bundan böyle zorunluluktan da olsa gençlerin bedel göreceğini öngörmek beni bu zorlama günlerde avunma ediyor.”

“Avrupa ’yla artan bir şekilde açılan mesafeyi kapatma şansımız var”

Türkiye ’nin genç nüfus olarak büyük bir şansa sahip olduğunun altını çizen Emrah Bayraktar, “Türkiye olarak en büyük şansımız, diğer ülkelerin nüfus ve potansiyelinden nedeniyle hayalini bile kuramayacağı bir dönüşümü bizim gerçekleştirme fırsatımızın olması. Birçok ülkeden geri kaldığımız nokta ise yıllarca bu meseleyi önemsemememiz. Bir gün bir kulüpteki bir yöneticimizin, tanıdık olmayan oyuncu transferi özgürlük bırakıldığında bana ‘Hocam artık altyapıya da ihtiyacımız kalmadı ’ deyişi dün gibi kulaklarımda. Gelinen nokta ise bu çıkarımın ne dek yanlış olduğunu ve bundan böyle işi aslında ehil insanlara bırakma zamanının gelip de geçtiğini gösteriyor bize” diye konuştu.

Genç oyuncu yetiştirmek için kayda değer yatırımların yapılmasının zamanı olduğunu da söyleyen Bayraktar, “Hemen genç oyuncu yetiştirme noktasında manâlı yatırımlar yapma zamanı fakat işin yaşamsal noktası da bu gençlere oynama fırsatı vermekte. Son yıllarda Avrupa futboluyla giderek açılan mesafeyi kapatma fırsatı geldi ayağımıza. Türk futbolunun bu andan itibaren tek konsantrasyonu yetiştirmek ve dışa bağımlı olmaktan kurtulmak üzerine kurgulanmalıdır. Bu noktada da en manâlı atama Türkiye Futbol Federasyonu ’na düşüyor. Yetiştiriciliği mecbur kılacak düzenlemeleri istikrarlı ve cesur bir şekilde hayata aşmak için bugünden çalışmaya açılmak gerekiyor” dedi.

Son olarak futbol ekonomisini taraftarların, sponsorların ve oyuncu satışlarının belirlediğini söyleyen Bayraktar, “Bu sebeple dünya futbolunun da bu süreçten ekonomik olarak yara alacağını söyleyebiliriz. Ama daha az yara alacak kulüpler, zaten oyuncu üretme kabiliyeti ve kültürü olan kulüpler olacak. Türk futbolu içinse bu dönem artık köprüden önce son çıkış olarak okunmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı