Süper Lig

“Dünyanın geri kalanı Uygur Türkleri için ne zaman birleşecek?”

Süper Lig’de geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak tamamlayan Medipol Başakşehir’in forveti Demba Ba, dünyanın en büyük medya kuruluşlarından BBC’ye uzun bir röportaj verdi. 

Sözlerine, “Tüm dünyanın Uygur Türkleri için birleşmesini istiyorum” diyerek başlayan Demba Ba, “Dünyanın geri kalanının Müslümanlar için birleştiğini ne zaman göreceğiz?” dedi. 

“Futbolcuların bir araya gelebilmesi ve bu konu hakkında konuşabilmeleri için bir şeyler düzenlemem gerekiyor, çünkü pek çok insan bunu yapmak istemiyor.” 

“Müslüman, Budist, Hıristiyan, herhangi bir inanç olsun, adalet için savaşmak isteyen futbolcular olduğunu biliyorum.”

“Sporcular olarak, bizim bile bilmediğimiz bir gücümüz var. Bir araya gelip konuşursak işler değişir. Ayağa kalkarsak, insanlar bizimle birlikte ayağa kalkar.”

Arsenal’ın yıldızı Mesut Özil de Çin’in insanlık dışı uygulamalarına tepki göstermiş, ancak kulüp ve Premier Lig yönetimi sessiz kalmıştı.

Demba Ba, “Black Lives Matter için mali bir risk olsaydı, bu gerçekleşmezdi” ifadesini kullandı.

Başarılı forvet, sözlerini, aşağıdaki tepkisiyle tamamladı: 

“Arsenal Black Lives Matter destekledi, ancak konu Uygur’un hayatları olduğunda baskı ve ekonomik etki nedeniyle konuşmak istemedi.”

“Finansal faydalar olduğunda, bazı insanlar gözlerini kapatır. Para, gerçek değerlerden daha değerli.”

“Bence kulüpler oyunculara dahil olmamak için çok baskı yapıyor ama adaletsizliği kendi gözlerinizle gördüğünüzde nasıl harekete geçmezsiniz?”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı