Süper Lig

Coronayı yenen Fatih Terim donör olabilir mi?

Corona virüsünü yenen ve plazma tedavisi için donör olmak isteyen Fatih Terim yaşa takıldı. Bakanlığın açıkladığı plazma rehberine kadar Terim donör olma kriterlerini karşılamıyor.

Corona virüse yakalanan ve hastanede gördüğü tedavinin gerisinde taburcu edilen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim evdeki karantina süresini de tamamladıktan sonradan manâlı açıklamalarda bulunmuştu. Instagram hesabından canlı yayın yapan tecrübeli teknik adam hastalığa aleyhinde bağışıklık kazandığı için icabında plazma tedavisi için donör olabileceğini söylemişti.

‘ELİMDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIM ’

Terim takipçileriyle yaptığı sohbette, “Virüsün tedavisinde üstünlük sağladığı söylenen plazma bağışı, yani donör olmam için kıymetli hekimlerimiz kriterleri karşıladığımı düşünürse, elimden geleni yapmaya hazırım. Bu Nedenle birkaç insanın hayatına dokunurum, bu da beni fazla çok mutlu eder” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat 66 yaşındaki Terim’in plazma bağışında bulunma ve donör olma konusunda yaşa takıldığı ortaya çıktı. Afiyet Bakanlığı’nın Kovid-19 İmmün Plazma Arz ve Dilekçe Rehberi’ne kadar, plazma bağışı 18-60 yaş arasındaki vatandaşlardan alınabiliyor. Rehbere kadar Terim, yaşı itibariyle plazma bağışı kriterlerini karşılamıyor.

KİMLER PLAZMA BAĞIŞI YAPABİLİR?

Sağlık Durumu Bakanlığı ’nın rehberine tarafından corona virüsü hastalığında kullanılan plazma yöntemi için şu kriterleri yerine getirmek gerekiyor:

Aferez bağışı için gereken şartları içeren bağışçılar; Yasal mevzuata uygun olarak kan bağışçısı olabilmesi için zorunlu sorgulamanın yapılması (Kısa Fizik Muayene, Aferez Bağışçısı Bilgilendirmiş Onam Formu’nun Doldurulması, Kan Bağışçısı Sorgulama Formu’nun Doldurulması ve Değerlendirilmesi) gereklidir.

18-60 yaş arası (19 yaşından gün almış, 61 yaşından gün almamış ve arası) bağışçılar

Erkek ya da hamile kalmamış ( düşük yapmamış, kürtaj olmamış) bayan bağışçılar

Daha önceden kan transfüzyonu yapılmamış bağışçılar

COVID-19 virüs enfeksiyonuna yakalanmış ve sonrasında iyileşmiş bireylerin;

Bağışçı adayının COVID-19 enfeksiyonu tanısı aldığına dair laboratuvar deneme sonucu olmalıdır.

Hastanede yatarak çare gören bağışçı adayının COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olduğunu gösteren nazofarenks sürüntü örneğinden (taburcu edilmeden hemen önce 24 saat arayla yapılacak iki ayrı deneme) çalışılmış moleküler deneme sonuçlarının “NEGATİF” ve klinik olarak bütün iyileşmesinin üzerinden minimum 14 gün geçmiş olmalı,

VEYA COVID-19 Bağışçı adayı, hastanede yatarak çare gören birey ise taburcu edilmeden 24 saat önce ve hemencecik taburculuk öncesi alınan en düşük bir nazofarenks sürüntü örneğinin moleküler test sonuçları “NEGATİF” bulunmalı ve klinik olarak tam iyileşmesinin üzerinden minimum 14 gün geçmiş olmalıdır. Taburcu edilirken test yapılmayan hastalar için altta yazan madde uygulanır.

COVID-19 tanısı almış fakat tedavisini evde karantina altında tamamlayan bağışçı adaylarının klinik olarak tam iyileşmesinin üzerinden en düşük 28 gün geçmiş VE bağış öncesinde nazofarenks sürüntü örneğinden çalışılmış SARS-CoV-2 moleküler deneme sonucu “NEGATİF” olmalıdır.

Bağışçı adaylarının Ulusal mevzuata uygun olarak mikrobiyolojik tarama testleri (serolojik olarak HBsAg, anti-HCV, anti-HIV 1-2 ve anti sifiliz Ab testleri ve yapıldıysa HBV-DNA, HCV-RNA, HIV 1,2-RNA, Nükleik Asit Tarama (NAT) testleri) olumsuz olmalıdır.

İMMÜN PLAZMA NEDİR?

İmmün plazma, corona virüsü hastalığını yenen insanların kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde ve korunmasında kullanılması esasına dayanıyor. Hastalığı yenenlerin plazma ve hücreli bağışında bulunması gerekiyor. Yoğun bakımda yatan hastalar için bağışık olan insanların hücrelerini ve kanındaki antikorları kullanılacak.

İMMUN PLAZMA TEDAVİSİNİN ZARARI VAR MI?

Salgını atlatmış ve sağlığına kavuşmuş kişilerden tedaviye destek vermelerini isteyen, Corona virüsünü yenen Dr. Kürşat Demir, “Yapılan operasyon gayet basit. Bir kan verme işleminden bambaşka yok. Hiçbir zararı yok. Dar olsunlar. Sahada çalışmamın yanı sıra bu şekilde hizmet vermek de ayrıca beni mutlu etti” şeklinde konuştu.

İMMÜN PLAZMA NASIL BİR TEDAVİ?

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, Sıhhat Bakanlığının immün plazma tedavisinde daha önce Covid-19 tanısı konan ve çare sürecinin arkasından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılayı tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılmasını amaçlıyor.

Bu sayede de kan plazması ile kritik durumdaki hastaların çare edilmesi hedeflendiğini belirtti. Laf konusu plazmada bulunan ‘immünglobulin ’ denilen antikorlar, yoğun bakıma küskün, solunum sıkıntısı çeken ve durumu gitgide artarak kötüleşen hastalarda tedavi edici nitelik taşıyor.

Covid-19 tanısı artı çıktıktan sonra uygulanan çare sürecini olumlu yönde atlatan ve iyileşerek taburcu olan 18-65 yaş aralığındaki kan verme özelliklerini içeren vatandaşlardan plazma bağışı alınacak.

Daha önce Covid-19 salgınına yakalanan ve süreçten iyileşerek ayrılan hastaların kan bağışından önce 14 gün beklemeleri gerekecek. Plazma bağışında bulunacak vatandaşın öncelikle her yerde deneme yaptırması ve bu testin negatif sonucu göstermesi gerekecek.

Aldığı raporla birlikte Türk Kızılayın aferez bağış noktalarına gidecek bağışçının kan vermesinde sakınca olup olmadığı tespiti yapılacak ve beyanı ile onam formu alınacak.

İLGİLİ HABER Corona virüsü atlatan Fatih Terim donör olmak istiyor Corona virüsü atlatan Fatih Terim donör edinmek istiyor

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı