Spor Haberleri

Corona virüsün UEFA ’ya maliyeti 1.9 milyar Euro

Corona virüs salgını sebebiyle UEFA ’nın dün aza ülke federasyonlarıyla yaptığı telekonferans sonrasında Avrupa Futbol Şampiyonası, 11 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihine ertelenirken, bu 1 yıllık ertelemenin ortalama kaybı 1.9 milyar Euro oldu.

Dünyayı saran korona virüs sebebiyle UEFA, ‘Acil’ koduyla 55 aza ülke federasyonuyla dün telekonferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirerek alınacak önlemleri açıklamıştı. UEFA, alınan önlemler kapsamında 12 Haziran-12 Temmuz tarihleri aralarında yapılması planlanan Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 1 sene ertelenerek 11 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşmesini planladı. Bunun yanı sarı UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi maçları da ertelendi. 30 Mayıs’ta İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi Finali’nin de 27 Haziran’da oynanması planlanıyor. UEFA’nın aldığı bu kararın yanı sıra, bu yaz oynanması planlanan Copa America da, CONMEBOL kadar 1 yıl ertelendi ve bu turnuvanın da 2021 yılında oynanmasına karar verildi. 12 öbür ülkede yapılması planlanan ve uzun süredir hazırlanılan Avrupa Şampiyonası’nın ertelenmesinin maliyeti de ortaya çıkıyor. Sponsorluk gelirleri, bilet satışları ve yayın haklarından doğacak gelirleri kaybedecek olan UEFA, 1.9 milyar Euro’ya yakın bir miktarda kayıp yaşayacak.

Bilet satmak kaybı 600 milyon Euro

EURO 2020, 12 Haziran’da Türkiye ile İtalya’nın Roma Olimpiyat Stadı’nda aleyhinde karşıya gelmesi planlanan maçla başlayacaktı. Bu maçın ardındaki Bakü, St. Petersburg, Kopenhag, Amsterdam, Bükreş, Londra, Glasgow, Bilbao, Dublin, Münih ve Budapeşte’de toplam 36 grup maçı oynanıp, öteki turlara geçilecekti. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 12 farklı şehirde toplamda 51 uğraş oynanacaktı. 30 Euro ile 945 Euro arasında değişen fiyatlarla satılacak olan biletlerden UEFA’nın koskocoman bir kaybı oldu. En ucuz biletler Bakü’de oynanacak olan karşılaşmalarda satılırken, Azerbaycan’daki maçların bilet fiyatları 30-75 ve 125 Euro olarak belirlendi. Ancak öteki şehirlerdeki fiyatlar daha yüksek hesaplandı. İtalya-Türkiye mücadelesinde 75-145 ve 225 Euro olarak hesaplanan biletler, Kopenhag’ta ise sıradan 300 Euro’dan herif buldu. 3 milyon bilet satmayı planlayan UEFA’nın bu organizasyonun 1 yıl ertelenmesiyle birlikte yalnızca biletten yaşayacağı sıradan kayıp 600 milyon Euro. Bunun yanı sıra sponsor gelirleri ve yayın gelirlerinden 1.3 milyar Euro beklentisi olan UEFA, bu geliri de kaybetmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı