Basketbol

Corona virüsü testi nasıl yapılır? Corona virüsü aşısı bulundu

Son dakika haberi: Corona virüsü (Covid-19) salgını etkisini her geçen gün etkisini göstermeye devam ederken belirtileri ile ilgili uzmanlar her gün bambaşka platformlardan bilgiler vermeye devam ediyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son şart bilgilerini dün açıkladı ve vaka sayısının 947, kayıp sayısının ise 21 olduğunu duyurdu. Bu haberin arkasından corona virüsü belirtileri en çok araştırılan konular aralarında yer alıyor. Corona virüsü testi nasıl yapılır? Corona virüsü aşısı bulundu mu? Corona virüsü belirtileri neler, nasıl bulaşır? soruları ise yanıt arıyor.

Corona virüsü testi nasıl yapılır?

koronaonlem.saglik.gov.tr adresli sitede yöneltilen sorulara göre verilen cevaplar değerlendiriliyor ve “Demeç ettiğiniz bilgiler doğrultusunda koronavirüs ile karşılaşmış olma ihtimaliniz düşüktür” veya “Demeç ettiğiniz bilgiler doğrultusunda sağlık durumu durumunuzun yakından değerlendirilmesi için lütfen maskenizi takarak en yakın sağlık durumu kuruluşuna başvurunuz” uyarısında bulunuluyor.

ONLİNE CORONA VİRÜSÜ TESTİ İÇİN TIKLAYIN

Online corona virüsü testinde sorulan sorular şöyle:

SORU: Son 14 gün içinde en uzun bulunduğunuz şehir

SORU: Sıhhat sektöründe çalışan birisi misiniz? (hekim, hemşire, sağlık teknisyeni vb.):

1- Evet 2- Hayır

SORU: Hastalıklardan sizde olan varsa işaretleyiniz

1- Kronik akciğer hastalığı

2- Diyabet (şeker) hastalığı

3- Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

4- Kronik karaciğer hastalığı

5- Kronik böbrek hastalığı

6- Kronik kalp rahatsızlığı

7- Kalıtımsal rahatsızlık

8- Düzenli romatizma ilacı ya da ağrı kesici alıyorum

9- Kan kanseri (hematolojik kanser)

10- Öteki kanser türleri (solid kanser)

11- Kemoterapi görüyorum

12- Bağışıklık sistemi bozukluğu

13- Kortizon tedavisi alıyorum

SORU: Son 14 gün içerisinde gezi ettiğiniz ülke varsa listeden seçiniz. (Pat Diye artı seçebilirsiniz, değil ise lütfen manâsız bırakınız)

SORU: Son 14 gün içerisinde herhangi bir sağlık durumu merkezinde bulundunuz mu?

1- Evet 2- Hayır

SORU: Son 14 gün içerisinde solunum yolu hastalığı (nezle,grip, zatürre vb.) olan birisi ile temasınız oldu mu?

1- Evet 2- Hayır

SORU: Aşağıdaki semptomlardan hangisi sizde mevcutta bulunmaktadır?

1- Ateşim 38.0 derece altındadır. / Ateşim değil

2- Yüksek alev (38.0 ile 38.5 arası)

3- Yüksek ateş (38.5 üzerinde)

4- Yeni başlayan öksürük

5- Yeni başlayan solunum yetmezliği (Normalden çabuk nefes alıp atamak, aldığınız nefesin yetmemesi, dar çıkılan merdivenleri çıkamamak)

6- Yeni başlayan boğaz ağrısı

7- Yeni başlayan baş ağrısı

8- Yeni başlayan göğüs sıkışması

9- Yeni başlayan burun akıntısı

10- Yeni başlayan vücut ağrıları (kas/eklem ağrısı)

11- Yeni başlayan halsizlik (Son bir hafta)

12- Yeni başlayan ishal, mide bulantınız ya da kusma durumunuz var mı?

Corona virüsü belirtileri neler?

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen bulgu.

Yüksek alev: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar sebebiyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir öteki semptom yüksek alev.

Boğaz ağrısı: Yüksek alev ve kuru öksürüğe oranla daha eksik görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya niçin oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Bilhassa solunum problemi olan hastalar, virüs sebebiyle gelişen nefes darlığına alt olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo sebebiyle hasta kendisini bezginlik hissedebilir, adale ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına tesir eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu tesir dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en düşük görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

Corona virüsü şüphesi varsa ne yapılmalı?

Şu aşamada hastanın eğer yurt dışı teması mevcut ise ya da yurt dışından gelen herhangi bir kişiyle bağlantı halindeyse yukarıdaki belirtileri gördüğü takdirde SABİM ALO 184 üzerinden veri almalı. Buradan yapılacak olan yönlendirmeye göre hastalar en yakın afiyet merkezine veya yön belirleme yapılan kuruluşa müracaat etmeli.

Corona virüsü aşısı bulundu mu?

Favipiravir” isimli ilacın COVID19 ’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği açıklama edene Çin Ankara Büyükelçiliği önlemli bir tavsiyede bulundu. 2014 ’ten beri Japon eczanelerinde yer alan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi Başkanı Zhang Xinmin salı günü yaptığı toplantıda anlattı.

Aşı çalışmaları bütün dünyada devam ederken ABD ilk testlere kısa zaman önce başladı. Tekrar virüsün sıfır noktası olan Çin ’de de pazartesi günü test denemelerinin başlaması için onay geldi. Özellikle Almanya, ABD ve Çin ’de incelemeler devam ederken henüz kanıtlanmış bir aşı bulunmuyor. Testlerin olumlu sonuç vermesi halinde aşılar için üretime geçilecek.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı