Süper Lig

Corona sonrası Avrupa ’da devam kaosu!

Liglerin geleceğini masaya yatıran ülkeler farklı tavırlar sergiliyor. Fransa ’nın iptal kararı mahkemeye taşınıyor. İtalya ikiye bölündü. Almanya ’da ise Merkel, duruma el attı

Avrupa ’da da fazla önemli bir şüphe var: Liglerin geleceği ne olacak? Bu sorunun yanıtı bazı yerlerde belirlenmiş oldu ancak böylece çok ülke ya kararsız ya da ikiye ayrılmış durumda. Hollanda, Belçika ve Fransa gibi ülkelerde ligler ya iptal edildi veya tescil yoluna gidildi. İtalya, Almanya, İngiltere ve İspanya, futbolun kaldığı yerden devam etmesini istiyor. SÖZCÜ, Avrupa’daki tartışmaları derledi, Türkiye’de konuşulanlarla harmanladı. İşte son gelişmeler…

MERKEL İPTAL İSTİYOR

Sezonun kalanını 30 Haziran’a dek bitirmeyi planlayan Almanya’da, Şansölye Angela Merkel, futbola izin vermedi; belirlenmiş karar için Bilim Kurulu’nu bekleyeceklerini kaydetti. Bu konudaki görüşme 6 Mayıs’ta yapılacak fakat Merkel’in iptale sıcak baktığı belirtiliyor.

LYON DAVA AÇIYOR

Fransa ’da bir maç eksiği ile 12 puan farkla lider olan PSG, kazanan duyuru edildi. Marsilya ikinci, Rennes ise üçüncü sayıldı. Mevcut tabloda 7’nci sırada olan ve Avrupa kupaları dışarıda kalan Lyon ise karara itiraz ederek mahkemeye gideceğini duyurdu.

İSPANYA ’DA HEDEF 28 HAZİRAN

İspanya La Liga Başkanı Javier Tebas, Fransa’nın aceleci davrandığını ve sezonu oynamadan bitirmenin hesaplı ile sosyal açıdan lâf anlamaz bir karar olduğunu vurguladı. Ülkede kasit, 28 Haziran’dan önce ligi başlamak. Son karar ise hükümette.

‘ÇİZME ’DE SAVAŞ ÇIKTI

Spor Bakanı Vincenzo Spadafora’nın ligin iptaline sıcak bakması, kulüpler ve federasyonu çileden çıkardı. Federasyon Başkanı Gabriele Gravina, “Görevde olduğum sürece kimse bana sezonun iptalini imzalatamaz” dedi. Ülke Bilim Kurulu ise “Lig oynanmaz” diyor.

TRABZON TESCİLE SICAK BAKIYOR

Liglerin geleceğiyle ilgili izah etme yapan Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ertuğrul Doğan, ‘beyaz sezon’ fikrine karşısında olduklarını söylemişti. Doğan, “Koşul kötüye gider ve ‘Lig oynanmayacak’ denilirse ‘Burada emek var. Değil sayılması gibi bir koşul laf konusu olamaz’ deriz” ifadelerini kullanıp şampiyon ilan edilmeleri yönünde girişimde bulunabileceklerini kaydetmişti.

G.SARAY NET: BU LİG BİTECEK

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, ligin oynanmaması gibi bir durumu kabul etmeyeceklerini söylemişti: “Bir Takım rakiplerimiz kendi kulüplerinin durumları çerçevesinde ‘İptal edilsin’ ya da ‘Tescil edilsin’ şeklinde gösterme ileri sürdüler. Farklı pozisyonda olsaydık bile liglerin tamamlanmasını isterdik, sahada tüketilen alın terine herkes saygı duymalıdır. Dolayısıyla bu ligler oynanacak ve bitecek.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı