Süper Lig

Çarpıcı araştırma! Corona sporcuları daha fazla etkileyebilir!

Corona virüsü sebebiyle askıya alınan liglerin geleceği kavga konusu olurken, virüsle ilgili yapılan çalışmalar çarpıcı gerçekleri gözler önüne seriyor. Avrupa’da bazı ligler iptal edilirken, bazı liglerde ise idareli zorluklarla başa çıkmak için sezonu tamamlama planları yapılıyor. Ama araştırmalar, hastalığı tuzak sporcularının kariyerinin bitme tehlikesiyle karşısında karşıya olduğunu söylüyor…

Dünyayı durma noktasına getiren ve 3 milyondan artı insana bulaşan corona virüsünün, sporcuların kariyerlerini de bitirebileceği ortaya açıktı. Yapılan araştırmalarda, virüsün sporcularda bırakacağı hasarın fazla ağır olabileceği öğrenildi.

Almanya ve İtalya ’da yapılan çalışmalar sonucunda, futbolcular ve öteki sporcuların, corona virüs göre enfekte olmaları halinde akciğer sorunu yaşayabilecekleri belirtilirken, liglerin tekrar başlatılması tartışmalarının yaşandığı şu günlerde kafalarda soru işaretleri oluştu.

İtalyan immünologlar ve Berlin, Roma ve Verona ’daki enstitülerde çalışmalar yapan akciğer uzmanları, sıkıcı antrenmanlar yapan elit sporcuların virüs parçacıklarını daha basit soluyabileceğini ve virüsün akciğerin alt kısımlarına daha kolay ulaşabileceğini söyledi.

Corona virüsü, daimi akciğer hasarına ve pnömoni ile ciddi derecede akut solunum sıkıntısı gibi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Rahatsızlık belirtisi göstermeyen çoğu sporcunun, yorucu çalışmalar sırasında akciğerlerini enfekte ederek durumlarının daha da fena olabileceği düşünülüyor.

UEFA ’25 MAYIS ’ DİYOR AMA…

Avrupa futbolunun idare organı UEFA, liglerin bitmiş başlama planlarını hazırlamaları için 25 Mayıs tarihini belirlerken Belçika, Hollanda ve Fransa şimdideen iptal kararı aldı. İngiltere, İspanya ve Türkiye gibi ülkelerde ise sezonun tamamlanması için çare aranıyor.

İLGİLİ HABER La Liga Başkanı: `Futbol, fabrika işlerinden daha tehlikeli değil` La Liga Başkanı: `Futbol, fabrika işlerinden daha güvenli olmayan değil`

“FAZLA AĞIR SONUÇLARI OLABİLİR”

Corona virisünün birincil kapsamlı immünolojik modeli konusunda araştırmacı Paolo Matricardi, Roberto Dal Negro ve Roberto Nisini, özellikle takım sporlarının virüsün dağılımında kritik rol oynayabileceğini söyledi.

“Profesyonel futbolcuların büyük bir kısmı ateş, kuru öksürük ve halsizlikten şikayet etti. Bu kısmet eseri olan bir şart yok. Corona sıkıcı çalışmalar sırasında akciğerlerin derin bölgelerine yayılabilir ve fazla ağır sonuçları olabilir”

SPORCULAR ARASINDA VİRÜS BULAŞMA RİSKİ

“Takım sporları ya da çoğu sporcunun yakın temasta olduğu sporlarda, virüs parçacıklarının diğer sporcular göre solunması, viral iletimi kolaylaştırma konusunda büyük risk taşıyor.”

“Sıkıcı egzersizler daha çok salgı tüketilmesine neden olur ve sosyal mesafe kuralına uyulmaması konusunda corona virüsünün daha fazla yayılmasına katkıda bulunulur.”

İLGİLİ HABER FIFA`dan uyarı: Eylül ayına kadar futbol oynanmamalı FIFA`dan dikkat: Eylül ayına değin futbol oynanmamalı

TEMAS SÜRESİ SIRADAN 1 DAKİKA 28 SANİYE

Danimarka ’da Aarhus Üniversitesi ’nde yapılan yerel bir çalışmada, saha içindeki bir oyuncunun siradan 1 dakika 28 saniyede bir bağlanti ortamında bulunduğu ortaya kondu.

Futbolcuların milletlerarası sendikası olan FIFPro Genel Sekreteri Jonas Baer-Hoffmann ise yaptığı açıklamada, “Futbol bir bağlanti sporudur ve fazla yüksek koruma standartlarının zorunlu olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı