Basketbol

Cahit Ege Havsa: Oyunculardan kimse kalmadı, bir tek ben varım

Amerikan Kolej Basketbol Ligi (NCAA) ekiplerinden Utah Valley Wolverines’de forma giyen Türk basketbolcu Cavit Ege Havsa, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’de yaşanan durumla ilgili olarak, “Şu an Utah’ta bir sokağa çıkma yasağı ya da maske ya da eldiven faydalanma zorunluluğu değil. Burada koronavirüs fazla yayılmadı. Okullar ve meslek yerleri diğer eyaletlere kadar Utah’ta daha erken tatil oldu. Utah Valley Üniversitesi’nde okuyorum, hala spor salonumuz açık. Oyunculardan kimse Utah’ta kalmadı, bir tek ben varım. Hala spor salonuna gidip antrenmanlarıma devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR GEREKLI BİR DURUM OLMADIĞI SÜRECE EVDEN DIŞARI ÇIKMIYOR”

Utah’ın Orem kentinde yaşamış Havsa, Utah’ta koronavirüsün az önce çok yayılmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Şu an Utah’ta bir sokağa çıkma yasağı veya maske ya da eldiven kullanım zorunluluğu değil. Burada koronavirüs çok yayılmadı şu anlık. Toplamda 36 bin kişiye test yapıldı ve 1800 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 156 birey yoğun bakımda ve yalnızca 13 tane hayatını kaybetmiş birey var. Ben Utah’ta derhal Orem şehrindeyim. Burada ırk yalnızca zorunlu durumlarda dışarı çıkıyorlar. Yalnızca market alışverişi için. Okullar ve meslek yerleri diğer eyaletlere göre Utah’ta daha erken tatil oldu. Dersler online yapılıyor, lise, ilkokul, ortaokul, üniversite, hepsi online oldu. Sınavlara da online giriyoruz. Basketbolda ise ben Utah Valley Üniversitesi’nde okuyorum, hala spor salonumuz açık. Oyunculardan kimse Utah’ta kalmadı, bir tek ben varım. Ben hala spor salonuna gidip basketbol ve halter antrenmanlarıma devam ediyorum. Keza orası her gün dezenfekte ediliyor, bir sorun yaşamıyoruz.”

“TAKIMDAKİ CÜMBÜR CEMAAT AİLESİNİN YANINA GİTTİ”

Takımdaki basketbolcular arasında sadece kendisinin derhal Utah’ta kaldığını dile getiren Cavit Ege Havsa, “Ben bu seneki tek uluslararası oyuncuydum takımdaki. Bundan önceki senelerde takımda bir Alman oyuncumuz daha vardı. Ama bu sezon sadece benim. Takımda oynayan ABD’li isimlerin de tümü ailesinin yanında, evlere hapsolmuş durumda” diye konuştu.

“ŞIMDI SEYAHAT YAPMAK GÜVENLİ OLMADIĞI İÇİN TÜRKİYE’YE DÖNMEYE SICAK BAKMIYORUM”

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’ye, ailesinin yanına dönmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna cevap veren 22 yaşındaki basketbolcu, “Düşündüm gerçekten, 3 Mayıs’ta dönecektim mezuniyetten hemen sonradan. Mayısın 1’inde mezun oluyorum. Fakat bir yıl daha master yapma kararı verdim. Bu yüzden Amerika’dan çıkmayı düşünmüyorum. 15-20 saatlik bir yolculuğun fazla güvenli olacağını düşünmüyorum. Türkiye’ye döndüğümde 14 jurnal bir karantina sürecim olacak, azami 1 ay orada kalabileceğim. O yüzden dönmeye fazla sıcak bakmıyorum. Burada kalacağım” dedi.

“NCAA’DE SEZON İPTAL OLDU”

NCAA’de sezonun iptal olduğunu ve mart turnuvasına hiçbir takımın katılamadığını kaydeden Cavit Ege Havsa, “Sezon bitti. Bütün okullar transfer sezonunda. Transfer edinmek isteyen oyuncular için problemli bir koşul var. NCAA, 31 Mayıs’a kadar bütün mektep ziyaretlerini yasakladı. Şu an ben de bir sonraki gideceğim okula ziyaret etmeden karar vereceğim. Azıcık güç olacak” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARA BASKETBOLU SEVDİREN KULÜP EFES’TİR”

ABD’de olmasında, Anadolu Efes’in altyapısından çıkmasının büyük payı olduğunu belirten genç basketbolcu, “Efes, Türkiye’de birincil 5 basketbol kulübünün içinde. Hepimizin bildiği gibi “Efes Ruhu” var. İnsanlara basketbolu sevdiren kulüp Efes Pilsen’dir. Efes Pilsen altyapısında 10 yıl oynadım. Bir sene keza altyapı, hem A ekip oyuncusu oldum. Antrenörler ve oyunculardan fazla şey öğrendim ve onların tavsiyesiyle Amerika’ya geldim. Avrupa’da çok tecrübe kazandım, bir sürü profesyonel isimle basketbol oynadım. Utah Valley’de de bu tecrübelerimi göstermeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

“DRAFT’TA SEÇİLEMEZSEM, YAZ LİGİ’NDE ŞANSIMI DENEYECEĞİM”

Gelecek sene master yaptıktan sonradan üniversiteler ile ilişiğinin kesileceğini dile getiren Havsa, şu ifadeleri kullandı: “Master bittikten daha sonra bütün ilişkilerim kesik oluyor üniversitelerle. Ondan sonradan NBA Draftı’na katılmak istiyorum. Seçilirsem çok hoş olur. Ama seçilemezsem de, tekrar NBA Yaz Ligi’nde oynamak istiyorum.”

“İLK ETAPTA PLANIM AMERİKA’DA KALICI OLABİLMEK, OLAMAZSAM AVRUPA’YA DÖNMEK İSTİYORUM”

Geleceğiyle ilgili planlarından bahseden Havsa, ilk planının Amerika’da kalmak olduğunu söylerken, “Amerika’da yürümezse, burada kalamazsam, o vakit Avrupa’ya dönmek istiyorum. İspanya, Almanya ve İtalya liglerini beğeniyorum, öncelikli ligler oralar. Türkiye’de de iyi bir takımda forma giymek isterim” dedi.

“TEKRAR TEKRAR MİLLİ GÖREVE HAZIRIM”

A Milli Erkek Basketbol Takımı’nda forma giymek için defalarca hazırlanmış olduğunu kaydeden Havsa, Türkiye’nin kısa rotasyonunda eksikleri olduğunu belirterek, “Türkiye Ulusal Takımı’nın formasını U16, U18 ve U20’de giydim. Milli takım formasını giymek öbür bir coşku, mutluluk. her zaman o göreve hazırım. Kısa rotasyonunda zorlanmalar yaşıyoruz, bunun farkındayım. Doğuş (Balbay) ağabey orayı iyi idare ediyor. Buğrahan Tuncer de katkı vermeye çalışıyor. Diğer isimler de var. Kendimi muhakkak o seviyede görüyorum. Hiç kimseden korkum değil. Kolej kariyerim bittikten sonra, profesyonel oynamaya başladıktan daha sonra, o formayı giyip, o formanın üzerimde daimi olacağına inanıyorum. Amerika’da kalamazsam, Avrupa’da ya da Türkiye’de forma giymek istiyorum” diye konuştu.

“NCAA KURALLARINDAN DOLAYI TAKIMLARLA GÖRÜŞMEM YASAK”

“Bugüne dek Avrupa’dan ya da Türkiye’den bir önerge aldın mı” sorusuna cevap veren Cavit Ege, “NCAA’nın kurallarına tarafından menajerle uzlaşmak veya konuşmak yasaklanmiş. Kolejde oynadığın sürece öteki kulüplerle de görüşmek yasaklanmiş. Türkiye’den geldiğim ve oradan çok insan tanıdığım için, oradaki takımlarla defalarca irtibat içerisindeyim. Benden haberdarlar, ben de onların durumunu biliyorum. Seneye kolej basketbolunu bitirdikten sonra, mart ayı sonunda bir menajerle anlaşacağım. Bütün görüşmelerimi o yapacak. Avrupa’dan hiçbir takımla irtibat halinde değilim, kurallara kadar olamam da. Seneye mart ayı sonunda birçok takımla görüşmeler başlayacağım” değerlendirmesinde bulundu.

“4-5 SENE DAHA SONRA KENDİMİ KESİNLİKLE MİLLİ TAKIMIN GUARDI OLARAK GÖRÜYORUM”

“4-5 sene daha sonra kendini nerede görüyorsun” sorusuna Havsa, “Ben daima planlarımı, basketbol konusunda haftalık yapıyorum. Bir yıl sonrasını bile bakmak çok baskı. Şans faktörü, antrenör, takım faktörü sizi çok etkiliyor. Ama kendimi 4-5 sene sonra kuşkusuz milli takımın guardı olarak görüyorum. Bu formayı uzun vakit terleteceğimi düşünüyorum. Ekip olarak da EuroLeague seviyesinde bir takımın lideri olabileceğimi düşünüyorum. Tabii oysa NBA şansımı da denemek istiyorum” yanıtını verdi.

“FURKAN KORKMAZ İLE FAZLA YAKINIZ”

NBA ekiplerinden Philadelphia 76ers’te forma giyen milli basketbolcu Furkan Korkmaz ile aynı dönem Efes altyapısında oynadıklarını ve fazla yakın arkadaş olduklarını söyleyen Havsa, “Furkan ile 5 senelik bazı arkadaşlığımız var altyapıdayken. daima jurnal ve haftalık telefon konuşmalarımız devam ediyor. Ben ona gidiyorum, o benim maçlarıma geliyor. Cedi (Osman) benden 2 yaş büyük. Onunla, ‘Merhaba, nasılsın’ şeklinde konuşuyoruz. Furkan ile daha yakınız” dedi.

“PHILADELPHIA, FURKAN İÇİN JJ REDICK’I GÖNDERDİ”

Furkan Korkmaz’ın 3’üncü senesinde ABD’ye adapte olduğunu belirten Cavit Ege, şöyle konuştu: “Furkan birincil öncelikle ilk 2 senede alışma süreci geçirdi Amerika’ya. 3’üncü senesinde bitmiş Philadelphia ile sözleşme yapınca Philadelphia onun ailesi oldu. Onu kabul ettiler, Furkan da onları kabul ettiler. Rolünü de kabul etti. Şutör guard olarak oynuyor. JJ Redick normalde o takımın ilk 5’indeydi. Kendimce Furkan’a çok güvendi Philadelphia organizasyonu ve Redick’i gönderdiler. Furkan kendini 6’ncı adam ya da birincil 5’te görmeye başladı. mükemmel süreler almaya başladı. Şutunu da çok tehlikesiz bir şekilde kullanıyor, bütün organizasyon ona güveniyor, onun şut atmasını istiyor. Kendimce Furkan’ın kariyeri fazla güzel bir şekilde devam edecek.”

“EFES’TEKİ ANTRENÖRLERLE HALA İRTİBATTAYIZ”

Anadolu Efes’teki antrenörler ile hala yakın temasta olduğunu kaydeden genç basketbolcu Havsa, “Efes’teki antrenörlerle, bilhassa asistan koçlarla, Cenk Şimşek gibi, A takım koordinatörü Alper Yılmaz gibi, onlarla iletişimim devam ediyor. Altyapıdaki çalıştığım antrenörlerle de devam ediyor. Onun dışında milli takımdan irtibatta olduğum antrenörler var. Hepsiyle aylık birbirimize rapor veriyoruz. Cümbür Cemaat ile irtibatım var” ifadelerini kullandı.

“OKULDA BANA, ‘MEHMET OKUR’U TANIYOR MUSUN” SORULARI GELİYOR”

NBA ekiplerinden Utah Jazz’ın efsane isimleri arasında yer alan eski milli basketbolcu Mehmet Okur’un Utah’ta fazla sevildiğinden bahseden Cavit Ege Havsa, “Mehmet Okur ağabey ile Instagram’dan mesajlaştık. Ben ona yazdım, ‘Mehmet ağabey Utah’tayım, NCAA’da oynuyorum’ şeklinde. Ondan da çok mütevazı bir cevap aldım. Hala irtibattayız, hala konuşuyoruz. Görüşeceğiz inşallah bu yaz ya da önümüzdeki sezon. Mehmet ağabey Utah’ta fazla seviliyor. Herkesin dilinde. Benim de Türk olduğumu kimse yadırgamıyor, herkes Mehmet ağabeyden alışkın. Burada da okulda bana soruyorlar, ‘Mehmet Okur’u tanıyor musun, benzer altyapıda mı oynadınız’ biçiminde sorular alıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

DHA

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı