Basketbol

Burak Bıyıktay: Ligin oynanabileceğini düşünmüyorum

 ING Basketbol Süper Ligi takımlarından Beşiktaş Sompo Sigorta ’nın başantrenörü Burak Bıyıktay, yeni alıcı corona virüs (Kovid-19) salgınından nedeniyle ertelenen ligin bu sezon için oynanmasının basit olmadığını söyledi.

Bıyıktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Basketbol Federasyonunun vereceği kararı beklediklerini belirterek, “Pandemi durumunun ne olacağını kimse bilmiyor. Ülkemizde daha denetleme aşağıda gözüküyor. Aşağı dürüst dönüş yapması lüzumlu. Ben ligin oynanabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

Askıya Alma kararıyla birlikte takımlarda ayrılıkların olduğuna dikkati çeken Bıyıktay, “Ülkesine gitmiş oyuncuyu geri getiremezsiniz. Bazı takımlar oyuncularla anlaşarak kontratlarını feshetti, bunların gelmesi mümkün değil. Gönlüm oynanmasından yana ama fazla kolay değil. Oyuncuları bir araya getirmek zor. Sıhhat boyutunun tehlikesiz ayla gelmesi lazım.” diye konuştu.

Bıyıktay, oyuncu kontratı ve televizyon gelirinden nedeniyle ligin oynanmamasının da farklı bir kaos oluşturabileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lig ya bu şekilde kayıt edilmeli ya oynanmamış kabul edilmeli. Basit bir şey değil. baştan olduğu gibi pasta küçülecek. Tabiri caizse kartlar her yerde dağıtılacak. Federasyonun vereceği kararı bakmak lazım. Lig başlayacaksa mutlaka ön hazırlık dönemi verilecektir, ona göre de takımı hazırlayacağız.”

“Salgın başladığında oyuncular fazla huzursuz oldu”

Kovid-19 salgını öncesinde ve esnasında oyuncuların durumunu anlatan Bıyıktay, “Salgın başladığında oyuncular çok tedirgin oldu. Hastalıktan korktular. Bilinmeyeni çok fazlaydı. Bizden önce duran ligler vardı. Çin ’in durumunu herkes peşine düşüp takip ediyordu. Önemli tedirginlik yarattı. Son maçı yaklaşık olarak birbirimize değmeyelim şeklinde oynadık. Basketbol açık havada konuları konuşarak maça çıktık. Sonra ligler ertelendi, olması gereken oldu.” ifadelerini kullandı.

Burak Bıyıktay, sezon içinde bazı yabancı oyuncularla yolları ayırdıklarını hatırlatarak, “Bu dönemde yerli tanıdık olmayan farklılığı olmuyor, insan insandır. Yönetilecek bir durum değil, ucunda can var. Her şey bir tarafa kalıyor, ne basketbol ne profesyonellik ne para…” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının Türkiye ’de görülmesiyle takımdaki yabancı oyunculardan Toddrick Gotcher ’ın ülkesine döndüğünü kaydeden Bıyıktay, şunları söyledi:

“Gotcher izin aldı ve ayrıldı. Ona ’kal ’ diyemeyiz. ’Azıcık daha federasyonun kararını bekle ’ dedik o da bekledi. Sonrasında gitti ve o akşam da federasyon kararı açıkladı. Uçuşlar da durdu, sınırlar kapatılıyordu. Diğer tanıdık olmayan oyuncu Nemanja Djurisic ’in eşi Türk, o burada. Kondisyonerimiz yabancıydı o da gitti. Almanya kökenli İsmet Akpınar da burada, gidemedi. Almanya da sınırı kapatmıştı, gitse bile 14 gün karantinada kalacaktı. Kalmayı seçim etti.”

Erteleme sürecinde oyunculara antrenman için bir program verip vermedikleri sorusunu yanıtlayan Bıyıktay, “Bir program veremiyoruz, oyuncuların konut olanaklarını bilemiyoruz. Kendi imkanları ölçüsünde önerilerde bulunuyoruz. En Ince Ayrıntısına Kadar maddi program veriyoruz. Bu yalnızca vücudu formda tutar. Herkesin evinde siklet çalışabileceği, koşu yapabileceği olasılık değil. Bazılarına salonu açtık. Tek başlarına gelip tartı ve şut çalışabilecekleri olanakları sunduk. Bir vakit sonra onu da önlemek zorunda kaldık. Spor salonları da kapandı. Bu dönemi böyle geçeceğiz.” diye konuştu.

“Sağlam inşa oluşturmak istiyoruz”

Gelecek sezonun planlaması için de çalıştıklarını anlatan Bıyıktay, “Sompo Sigorta ile sponsorluk anlaşmamız var. Kendilerinden çok memnunuz. Beşiktaş markası ile özdeşleşen yapısı oldu, bitmiş görüşmek istiyoruz. Bazı plan ve projelerimiz var. Daha uzun vadeli beraberlik elde etmeye çalışacağız. Umarım devam eder.” şeklinde gösterme belirtti.

Siyah-beyazlı çalıştırıcı, bu sezon kazanç gider dengesinin iyi olmamasından nedeniyle borç sıkıntısı yaşadıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Sezon içinde bir takım oyuncuları mahsus yolladık. Önümüzdeki sezon borcumuz her tarafta, ayakları yere basan, sağlam inşa oluşturmak istiyoruz. Hem yabancıda keza yerlide ileriye dönük genç oyuncular almak istiyoruz. Bir yıl tam toparlanma, ondan daha sonra en ince ayrıntısına kadar şampiyonluğa oynayan ekip yaratmak planıyla geldik. Sayın başkana anlattık, bunu kabul etti.”

Planlamada her şeyin ekonomiye baktığını vurgulayan Bıyıktay, şunları kaydetti:

“Amacımız ayrıca borcu olmayan keza gelirleriyle kendini döndüren başarılı bir takım yaratmak. Hesaplı sıkıntılardan nedeniyle basketbol şubesinde oyuncu kayıpları oldu ve sezonu başladığımız takımlarla bitirememe durumları yaşadık. Finansal disiplin en önemli şey. Ayağını yorganına kadar uzatan ekip meydana getirmek için çalışıyoruz. İnşallah bu ekonomik yapıyı sağlarız. Sağlarsak herkesin parmakla gösterdiği takım oluruz.”

Transfer yasaklarının da sürdüğünü bildiren Bıyıktay, “Yaşanan pandemi sonrası insanlardan para arzu etmek de basit yok. Her alanda olduğu gibi kulüplerin de geliri düştü. Türkiye Basketbol Federasyonunun ve FIBA ’nın bazı kolaylıklar sağlaması lazım. Hem bakanlığın amatör şubelere yardımlarda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Görünen tabloda işler kolay gözükmüyor. Aktarma yasağımız devam ediyor. Bu kalkmazsa takım olmayacak, bir şekilde kaldırmamız lazım. Beşiktaş ’ın olmadığı ligin güzel olacağını düşünmüyorum.” biçiminde konuştu.

“Bunları da yaşayacakmışız”

Salgın günlerini evde geçirdiklerini aktaran Bıyıktay, “Üzülüyoruz. Salgın bütün dünyayı etkiliyor. Ülkemizi de etkiliyor. Huzursuz durum, bunları da yaşayacakmışız. İnşallah en düşük hasarla atlatırız. Hem ülke adına keza basketbol namına inşallah tez geçer. Gün geçtikçe kederli tablo daha çok artıyor, o da can sıkıcı.” değerlendirmesinde bulundu.

Evde günü iyi değerlendirmeye çalıştığını vurgulayan Bıyıktay, “Ara Sıra yarım saatlik çevremdeki bir yere gidiyorum. Bu arayı oyuncu ve maç seyrederek değerlendiriyorum. TÜBAD ’ın eğitim programı var, oradaki sunumları takip ediyoruz. Murat Özyer iyi meslek yapıyor. Cümbür Cemaat evde otururken bazı şeyler üretiyor; yardımcı oldu. zaman zaman vakit film seyrediyorum, o da bıktırıyor. Herkesin paylaştığı basketbol üstüne belgeseller var, onları izliyorum. Son olarak Magic Johnson ve Larry Bird ile ilgili belgeseli izledim. Kendimize yatırım yapıyoruz. Natürel tedirgin ve can sıkıcı bir koşul.” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı