Süper Lig

Bülent Uygun: ‘Maçların mutlaka devam etmesi gerekiyor ’

Denizlispor Teknik Direktörü Bülent Yerinde, kulüplerin bulunduğu borç batağından nedeniyle sürdürülebilirliği arttırmak adına maçların mutlaka devam etmesi gerektiğini söyledi.

Corona virüs sebebiyle Süper Lig ’e verilen aranın arkasından hazırlıklara her yerde başlayan Denizlispor’da Teknik Direktör Bülent Yerinde, İönemli açıklamalarda bulundu. TFF ’nin haziran ayında liglerin baştan başlaması yönünde verdiği kararı değerlendiren Yerinde, “Ilk Olarak futbol adına hayırlı, uğurlu olsun. Şiddet bir süreçten geçiyoruz. Geçtiğimiz bu zorlu işlem, dünyayı saran korona virüs herkes gibi bizleri de etkiliyor. İnsanların yaşamsal tehlikesi olmuş olması ve bu yönde verilecek her karar, insanın canından daha değerli değildir. Türkiye’ye getirisi ne oldu? Bundan önce kahraman Mehmetçiklerimiz şehit olduğunda ateş düştüğü yeri yakıyordu. Ne kadar kuvvet olduğunu daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Bunlarla birlikte canını, bizim canlarımız yerine feda edecek şekilde korona virüs üstüne giden sıhhat personelimiz var. Onları da gösterdikleri hassasiyetten nedeniyle cani gönülden kutlarım” diye konuştu.

“Biz Türkiye olarak, yaklaşık 140 devlete sağlık malzemesi gönderiyoruz”

Maçların, kulüplerin bulunduğu bu borç batağından dolayı sürdürülebilirliği arttırmak adına mutlak ve mutlak devam etmesi gerektiğini dile getiren Bülent Yerinde, “İnsan sağlığı da aynı zamanda önemli. Takriben 150’şer kişinin çalıştığı kulüplerimizde, hesaplı olarak her türlü gelirin durduğu bir ortamdan bahsediyoruz. Almanya’da 15 Mayıs itibariyle sezon başlıyor. Diğer bazı ülkelerde de başlamış durumda. Hatta Almanya’da 10 taneye yakın futbolcu Covid-19’a yakalanmış, onları izole etmiş durumdalar. Bizde sadece 7 tane futbolcu karantinaya alınmış durumda. Bundan nedeniyle da ben inanıyorum ki, 12 Haziran’a dek bu virüsün bir çoğunu ortadan def edeceğiz. Biz Türkiye olarak, yaklaşık 140 devlete sıhhat malzemesi gönderiyoruz. aynı zamanda da devlet olarak inanılmaz derecede bu konuda hassas davranarak, bu virüsün yayılmasını engelledik. Diğer devletlerin terör örgütlerine tabanca desteği verdiği yerde, biz dünyaya devlet olarak sağlık durumu malzemeleri vererek, bir kez daha kulüpler olarak gururlanmış olduk. Bundan dolayı da inşallah virüsü en yakın zamanda atlatıp defalarca birlikte sağlıklı, huzurlu, güzel günlere birlikte gideceğimize cani gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Bu krizi fırsata çevirip, kendi ekolümüzü ortaya çıkarmamız gerekiyor”

Vakitsiz verilen aranın kulüpleri, oyuncuları ve çalışanları mutlaka etkileyeceğini hatırlatan başarılı teknik adam, “Bununla ilgili mutlaka bir plan, proje yapmak gerekiyor. Daha Alçak inşa ile ilgili uzun yıllarca benim söylediğim, ‘Federasyonun, daha alçak inşa hocalarının maaşlarını vermesi.’ Onun dıştan vergileri bizim kendimizin ödemesi gibi… Kazanç, giderden fazla masraf yaparsa yöneticilerin bu işlerden sorumluluk sahibi olması gibi projeler söylemiştim. Şu Anda bunlardan etkilenmeme şansı değil ve etkilenmeye de devam edilecektir. Bundan dolayı da mutlak ve mutlak kulüplerimizde yeni bir yapılanma ve planlama, devlet olarak da yapmamız gerekiyor. Kulüplerimizi baştan iyi bir şekilde ayağa kaldırıp, yabancı sayısının sınırlandırılması, daha aşağı yapı gençlerimize gereken desteğin verilmesi gibi ve futbol federasyonumuzda online eğitim sistemine geçerek yeni bir futbol ekolünün oluşturulması gibi bir çok eksiğimiz var. Bunları tamamlamamız gerekiyor. Doğrusu bu krizi kendimize bir fırsat gibi görüp, Türk futbolunda yeni bir ekolü ortaya çıkarmalıyız. Mesela Hollanda’nın tiki taka taktiği gibi. Almanya, İspanya, Brezilya gibi. Bambaşka ekolleri, biz kendi ekolümüzü de bu işin içine katarak mutlak ve mutlak kendimize yeni bir Türk futbol ekolü oluşturmaya ihtiyacımız var. Bu krizden kurtulabilmek, kulüpleri borç batağından kurtarabilmek adına” ifadelerini kullandı.

“Uzun vakit üzerlerinde futbola özgü antrenman yapamadık”

Takımın yüzde 80’inin oruçlu olduğunu da söyleyen Bülent Yerinde, “Uzun süre futbola özgü antrenman yapamadık. şu anda yüklememiz gerektiğinde, neler yapmamız gerektiğini doğru bir tasarlama içerisinde yapmamız gerekiyor. Futbolcularımız evlerinde, spor aletleriyle sadece cisim endekslerini yavaşlatmak, performanslarının düşmesini önlemek için antrenmanlar yaptılar. Biz 4-5 gün önce antrenmanlara kazanç gelmez, Covid-19 testinden sonra kendilerine testler yaptık. Bu testlerde şimdiye kadar kendilerini tatile gönderip geri geldikleri, aldığımız performanslarla kıyasladım. İnanır mısınız daha fazla düşüş yaşamış durumdalar. Çünkü, futbolcularımızın spor ve sporcu psikolojisi içerisinde yaşadıkları sendrom, gelecek kaygısı, onları bir nevi darma dağın etmiş ve bu sürecin içerisinde çok büyük zararlar görmüş durumdalar. Bir futbol müsabakası içerisinde, sporcular 30-40 metrelik sprintler atar. 20-40 kere sıçrama yapar ve aynı zamanda 15 kilometre çabucak 3 kilometrelik koşular yapar, 60 metrelik yüksek tez spritler atar, dönmeler, gitmeler, gelmeler gibi 500-600 tane hareketler yapar. Bundan dolayı antrenmanları periyotlarken, sakatlıkların önlemek için 4-6 haftalık bir antrenman sürecine ihtiyacımız vardı. Bu işlem içerisinde güç, sağlamlık, dakiklik antrenmanları yapmaya gereksinim olduğu gibi hazırlık maçları da yapmamız gerekiyor ama bu mümkün olmayacak gibi gözüküyor. şimdi kendi ligimizin maçını nasıl yapacağımızı düşündüğümüz bir ortamda hareket ediyoruz. Sporcu psikolojisini de iyi tahlil etmemiz lüzumlu. Biz azıcık daha şanslıyız çünkü Rıdvan Ekmekçi, Arda Coşkun, Bülent Ağbuğa hocalar gibi Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimi hocalarıyla çalışarak sporcu psikolojisini ortadan kaldırıyoruz. Yüksek yoğunlukta alıştırma sonrası çabuk toparlanmak için antrenmanlarımızı ona kadar ayarlıyoruz ama antrenman kaynaklı adale, kiriş, tahvil dokusu ya da Allah göstermesin hazırlık dönemini iyi geçiremezsek ayak kırılmasına kadar oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmek zorundayız. Bununla alakalı, yeterli miktarda ve etkili şekilde şiddet antrenmanları ve öteki antrenman metotlarını uygulamazsak koskocoman sakatlıklar olur. Bunun da Türk futboluna koskocoman zararlar vereceği düşüncesindeyim açıkçası” dedi.

“Bu süreci doğru planlayıp, yönetmek gerekiyor”

Türk futbolundan beklentilerini de sıralayan tecrübeli çalıştırıcı, “Başta bizim ulaşımlarımızın nasıl yerine getirilmesi gerektiğini Türkiye Futbol Federasyonu planlamalı. Mesela hava yolu firmalarıyla sponsorluk anlaşması yaparak, maliyetine bizleri günü birlik maçlara götürmek gibi. Stadyumdaki alınması gereken tedbirlerin en güzel şekilde alınmasına değin, bizler de kendimizi hijyen ortamında tutacak şekilde, bu müsabakaları oynayıp, en azından insanların futbola karşısında özlemlerini gidermek namına bu süreci dürüst planlayıp, yönetmek gerekiyor. bu arada, futbolcular natürel performans olarak da reel anlamda yeniden iyi bir performans göstermesi için de zamana ihtiyaçları var ve 4-6 haftalık süre zaten başlamış durumda. Bunu da iyi değerlendireceğimizi düşünüyorum lakin benim federasyondan beklentim, özellikle online eğitim dediğimiz, tüm bölgelere yayılmış şekilde eğitimlerini iyi yapan, bütün eğitmenlerinin içten donanımlar yapıp gençleri futbola kazandırmak için planlanan ve bunun akabinde de daha alçak yapılarındaki futbol devrimlerini iyi yapıp, gençlerimizin önünü açtığı, ayrıntılarıyla gerekirse ekip sayısını da yükselterek, gençlerimizin daha fazla oynamasını sağlayacak şekilde bir sistemin çalışmasını yapıp, hayata geçirmesinin beklentisi içerisindeyim” açıklamasını yaptı.

“Yeni sezonla ilgili herhangi bir anlaşma yapmadık”

Son olarak Denizlispor’u değerlendiren Bülent Yerinde, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“3 maçta 7 puan aldık ve bir ivme yakalamıştık. Bu süreç içerisinde takriben 10 hafta alınamayan performansla, bizim gelmemizden sonra gösterdiğimiz performans bizim açımızdan sevinç vericiydi. İnanıyorum oysa bu sezon, Denizlispor ’umuzun adalet ettiği, hoş yerlerde bitirecektir. Yeni sezonla ilgili anlaşma yapmadık. Hayırlısıysa, galibiyet getirecekse, bizim de Denizlispor’a yararımız olacaksa, anlaşarak yolumuza devam etmeyi, olmazsa da Denizlispor camiasına teşekkür ederek, kendilerinden müsaade can atarak, kendimize yeni bir yelkenleri açarak yolumuza devam edeceğiz inşallah.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı