Süper Lig

Bülent Uygun: ‘Kulüplerin yüzde 80 ’i borç batağında ’

Denizlispor ’un deneyimli Teknik Direktörü Bülent Yerinde, kulüplerin yüzde 80’inin borç batağında olduğunu söyleyerek, corona virüsü sürecinin arkasında yapılması gerekenleri anlattı.

Denizlispor’un deneyimli teknik direktörü Bülent Yerinde, corona virüsü salgını, profesyonel futbol kulüplerinin parasal durumları, transfer çalışmaları ve futbol ekolleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk futbolunda üst us insanların engin tecrübelerine ve geleceği yapı etmelerine ihtiyacın olduğunu açıklayan Yerinde, “Donanımlı, antrenman bilimcisi, spor ve sporcu psikolojisini haberdar olan, genç, girişimci sporun içerisinden gelen, yüksekokul kariyeri olan hocalarla destekli bir daha alçak yapı modeli ile futbol ekolü oluşturacağımız çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Uygun, “Hollanda total futbol, İspanya tiki taka, İtalya İron sıkı savunma, Almanya trend futbol ekolünü kullanıyor. Biz de kendini ekolümüzü bulmayız. Kendi futbol ekolümüze Türk endeks, direnç yada birleşim ekolü diyebiliriz. Yeter oysa bu ekolü dolduracak donanımlı projeleri hayata geçirelim. Daha Aşağı yapı antrenörlerinin maaşlarını TFF vermelidir ve bu hocalar, bu ekol ile bütün Türkiye’de online, interaktif eğitimler vermelidir” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER Göztepe`nin kaleci planı hazır Göztepe`nin kaleci planı hazırlanmış

‘Amatör maçlar sağlık durumu açısından kesinlikle oynanmamalıdır ’

Amatör maçların sağlık durumu açısından elbette oynanmaması gerektiğini açıklayan Uygun, “Acemi takımlar arasında kriterlere yerinde, ekonomisi düzgün, tesisleri olan takımlar kutup 3. Lige alınmalıdır. 2. ve 3. Liglerde düşme kaldırılmalı, ekip satın alma, bunla beraber ad şehir değiştirme olanağı sağlanmalıdır. 10 milyon askeri ücretle çalışan insanımız evine aş götürmek için mücadele ederken, askerimiz vatan millet uğruna şehit olup canını kaybederken, yada canını canınız için tehlikeye atan sağlıkçılar gibi şiddet şartlarda çalışmıyoruz. Hepimiz testlerden geçiyoruz, sağlıklıyız” ifadelerini kullandı.

“Güzel bir ortamda, temiz bir havada idman yapıyoruz. Şunu unutmamak lüzumlu. Kulüplerin yüzde 80 ’i borç batağında” diye konuşan Uygun, “Kulüplerde 200 kişi çalışıyor. Hasılat kaybı 400 milyon. Yayınlama gelirinin 600 milyon olduğunu ve bu sürecin uzaması durumunda kulüplerin pek çıkmaza gireceğini unutmamak lazım. Tanıdık Olmayan kriterleri belirlemeli. Türkiye Futbol Federasyonu kendi bünyesinde, gençlik geliştirme departmanında Oğuz Çetin ve ekibine gerekli bütün yetki ve destekleri vermeli, burada sporun içerisinden gelmeyen bilgisiz insanlara yan olarak eğitim veren yok, tersine gelişimi tam yetkiyle yapan bir gelişim direktörlüğü olmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı