Süper Lig

Bülent Korkmaz: “İnsanlar futbol oynatmaya niçin bu dek meraklı?”

İttifak Holding Konyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ara verilen Süper Lig’in her tarafta başlayacağı tarihle ilgili bilim insanlarının görüşünün alınması gerektiğini söyledi.

Bülent Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında ailece kurallara uymaya çalıştıklarını belirtti.

Sıhhat çalışanlarına büyük hürmet duyduğunu anlatan Korkmaz, “Afiyet birimlerinde çalışan herkese şükran borçluyuz. Evimizde kendimizi koruma altın alırken onlar bu virüs ile uğraş eden hastalara muavin oluyor. Onların kıymeti şu anda daha çok anlaşılıyor. Bilim adamlarının, profesörlerin, doktorların ve hemşirelerin ne değin manâlı olduğu görülüyor. Onlara büyük bir saygı besliyorum.” diye konuştu.

Mevcut durumda futbolla ilgili bir şey yapamadıklarını aktaran deneyimli teknik adam, “Sadece oyuncuların verdiğimiz antrenman metotlarına uyup uymadığını kontrol ediyoruz. Onlarla irtibat halindeyiz. Şu an için yapılacak bir şey değil. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in 2 veya 3 Nisan’da bir tanımlama yapacağı söylendi. şimdi onu bekliyoruz. Elimizden beklemekten başka da bir şey gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar futbol oynatmaya niçin bu dek meraklı anlamış değilim.” diyen Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanların sağlığı ve hayatı söz konusu. Bir tarih dile getirmek benim açımdan dürüst yok. Bu sürecin ne dek devam edeceğini bilemiyoruz, önümüzü göremiyoruz. Böyle bir durumda tahminde bulunmamamız lüzumlu. Önce bu süreci atlatmalıyız. İnşallah her anlamda asgari kayıpla atlatırız. Afiyet Bakanlığının kurduğu Bilim Kurulunun kararıyla yolumuza devam edeceğiz. TFF Sıhhat Kurulu, Bilim Kurulu ile konuşup konuşmadığıyla ilgili bir bilgimiz yok. Biz, hiçbir şey bilmiyoruz. Herkes bir şeyler söylüyor, tarih veriyor. Bence bilim adamlarının ne dediğine bakmalıyız.”

– “Futbol yalnızca maddi yeterlilikle oynanmıyor”

Bülent Korkmaz, futbolda somut yeterlilikten öte zihinsel yeterliliğin manâlı olduğunu söyledi.

Futbolcularından Robert Mak’ın koronavirüs nedeniyle sözleşmesini iki taraflı olarak feshederek ülkesine döndüğünü dile getiren Korkmaz, şunları kaydetti:

“Oyuncuların fiziki yeterliliği vardır. Bedensel yeterliliği halledersiniz lakin belli başlı önemlisi psikolojinin ne olacağı. İnsanlarda üzüntü ve nefret edilen şey var. İşin psikolojik yönünü nasıl halledeceğiz? Maddesel yönünü halledersiniz ama futbol yalnızca fiziksel yeterlilikle oynanmıyor. Zihinsel yeterlilik de önemli. Futbolcuya eski isteğini, arzusunu, fedakarlığını, tutkusunu yeniden getirmemiz lüzumlu. İşin en şiddet kısmı bu. Herkes evde kalıyor ama evdeki antrenmanın bir geçerliliği yok. Evde anca benim yaşıma gelen bir insan sağlıklı hayat antrenmanı yapar. Futbol sahada oynanıyor. Oyuncunun topun ardından olması gerekli. Şu an için o imkanlar değil. UEFA’nın ne diyeceği de manâlı. Bence bundan daha sonra yapılması gereken futbolu sahada icra eden oyuncu, hakem, teknik direktör, masör, doktor, fizyoterapiste sormak. Psikolojik anlamda yeterliliğe sahip olmamız lüzumlu.”

Bülent Korkmaz, ligin kaldığı yerden devam etmesi, play-off oynanması ve ligden düşmenin olmaması gibi önerilerle ilgili, “UEFA ve Bilim Kurulunun vereceği kararlar kayda değer. Bu işi bilenlerin ne dediğine baktıktan daha sonra açıklama yapabilirim. Yorum yapanların da bu insanlar bir şey söyledikten daha sonra görüşü olmalı. Herkesin bir fikri var. Bunlara saygı duyma ve hepsinden bir şeyler çıkarmak gerekli. Hiç kimsenin ‘Bu yanlıştır’ veya ‘Bu doğrudur’ diye birbirini eleştirmemesi lüzum. Önemli olan bu gibi durumlarda iki taraflı paydada buluşmak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı