Süper Lig

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: ‘Liglerin her tarafta başlaması için… ’

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Süper Lig’in son 8 haftası ile ilgili net tarihin kısa vakit içerisinde belirleneceğini duyururken, maçların bir ya da iki merkezde oynanacağını açıklama etti.

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü sebebiyle ülkemizde çoğu konu, belirsizliğini korumaya devam ediyor. En fazla merak edilenlerden birisi de sportif faaliyetlerin nasıl gerçekleştirileceği. Bu konuda Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alev Kara, bilinmeyenleri Fanatik ’e açıkladı. Alev Kara, Süper Lig ’in geleceğinden, sporcu sağlığına dek birçok konu hakkında manâlı açıklamalarda bulundu.

HIZINI BİLEMİYORUZ

“Bundan daha sonra azalmanın ne hızda gideceğini bilmiyoruz. Bu, bizim kurallara ve önerilere ne dek uyduğumuzla ilgili. Liglerin bitmiş başlaması için önümüzdeki 7-10 jurnal süreç bize us verecek. Sonrasında yöresel verilere bakıp rahatlama işlemleri başlayacaktır. Lakin liglerin açılıp oynanması konusunda karar vermemiz ve muhakkak bir şey bildirmek için 7-10 günlük süreye ihtiyacımız var.”

“ADIM ADIM GİDECEĞİZ”

“Salgın sonrasında her şey belirtilmiş adımlarla düzelecek. Bir orman yangını gibi düşünün. Önce denetim altına alınması gerekiyor ve şu an bunu yaptık. Her yerdeki alevin ayrıntılarıyla söndüğünden muhakkak olmalıyız. Minik ufak adımlarla olacaktır bu. İlk etapta açık hava olan ve aradaki mesafenin geniş olduğu masalarda servis başlayabilir diyebiliriz. Sonrasında ola ki kafeleri ya da bir takım işletmeleri, içerideki insan sayısına tarafından açabiliriz. Nasıl ama emin bir vakadan sonra maske taktıysak, bu sefer de bütün tersi bir adım izleyeceğiz. Örneğin sadece hastaneye bu arada maske takalım diyeceğiz.”

“ÜLKELERE GÖRE DEĞİŞİR”

“Dünyada kuzey ve güney kürenin seyrinin bambaşka olacağını zaten bekliyoruz. Artı bundan başka şöyle bir özelliğimiz var. Dünyadaki böylece fazla ülkenin teftiş önlemleri birbirinden bambaşka. Onun için de dünya geneli için konuşurken farklı, bölgesel konuşurken bambaşka. Avrupa az kalsın tepecik noktasına geldi. Bir Takım ülkeler hala çıkışta ama genel anlamda bakarsak aşağıya içten bir eğilimin laf konusu olduğunu açıklama edebiliriz. Bu yüzden karar verilen bölgeye kadar özellikler değişecektir. Avrupa için farklı bir şart olabilir, benzer şekilde dünyadaki bambaşka kıtalarda da futbolun başlangıç süresi istikrarsızlık gösterecektir.”

“YÖNETİCİ BİLE GELMEYECEK”

“Futbolun, basketbolun, voleybolun keyfi seyirci ile öncelikle bunu anlatmak isterim. Lakin eğer stada gidilecekse bazı şartları sağlamalıyız. Evet, futbolcuları korumalıyız. Fakat sonra seyircileri de korumamız lazım. Ya seyircisiz oynanacaksa kimse olmayacak. Futbolcular hariç, teknik direktör, teknik ekibi, malzemeci, afiyet ekibi ve masör açık havada kimse olmayacak. Yönetici deha gelmeyecek.”

MAKSİMUM 3 BİN KİŞİ

“Statta lavoba, antre-çıkış kapın uygunsa, kişileri bir bir içeri alabiliyorsan yani bu altyapın varsa statta 1-3 bin kişi arasında seyirci olabilir. Fakat en ufak birisinde bile beceriksiz olursa zincir kırılır. Aldığın tüm önlemler boşa gider. Tümü aksar.”

“ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİNİN SEYİRCİLİ OYNANMASI ZORLAMA”

” Her Şampiyonlar Ligi finalinde dünyanın böylece fazla noktasından halk geliyor. Bu organizasyonu, iki ülkenin finali olarak ele alamayız. Çünkü dediğim gibi dünyanın dört bir yanından akın ediliyor. Her ülkedeki vaka sayısı sürekli olarak iniş-çıkış gösterebiliyor. 2 hafta sonraki rakamlarla bu iş daha öbür bir noktaya çevrilebilir. Fakat bu finalin seyircili oynanması bugünün şartlarında baski gözüküyor.”

“GALATASARAY ‘I TUTUYORUM”

“Övünmek gibi olmazsa Galatasaraylıyım. Tabii oysa cümbür cemaat gibi futbolu özledim. Salgından daha sonra kesinlikle bir maça gitmek isterim. Lakin düşünsenize biz 23 Nisan gibi dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir bayramı bile evimizde kutladık. O nedenle şimdilik bunlara katlanmamız gerekiyor.”

ADAYA BIRAKILMIŞ GİBİ YAŞAYACAKLAR

“Tek bir şehirde oynamak ideal olandır. Fakat hangi şehir olacağına görmek için insan hareketliliğini görmek gerekli. bazı, bir otelde kalacak ve minumum bağlantı sağlayacak. Yani o kişiler bir adaya bırakılmış gibi bir yaşam sürecek”

“İnsanların hareket ettiği alanları ne dek kısıtlarsan pek üstünlük olur. Ama ligleri tek bir şehirde başlamak istiyorsan oradaki insan hareketliliğine görmek gerekiyor. Mesela Antalya deniliyorsa, eğer o dönemde orada turist olacaksa bu tehlikeli olur. Fakat oynanacaksa takımların tek bir ilde olması idealdir. Eğer tatmin edici şartlar sağlanırsa, sporcuların güvenliği sıradaki adım oluyor. O şehre gidilince sporcuların testleri yapılır.

14 GÜN EVVELDEN TESTLER YAPILMALI

“Örneğin bir tahmin üzerinden konuşalım. Ligler, 14 Şubat ’ta başlarsa testler 1 Şubat ’ta yapılmalı ve sporcular kimseyle görüşmeyip izole kalmalı. Böyle olunca da son 14 gün içerisinde virüsü almış olamazlar. Futbol maçını oynarlar, 3 gün sonradan yine testlerini yaparız. Lakin yeniden tümü kapalı kalacak. bazı, bir otelde kalacak, bir futbolcu yalnızca bir odada kalacak. O grup yemekte bir araya gelebilir fakat o yemeğe otelin personeli deha gelmeyecek. Yani o şahısların bir adaya bırakıldığını düşünün.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı