Süper Lig

Beşiktaşlı meslek insanları TFF ’nin protokolü için hekimlere başvurdu

eşiktaşlı Idareci ve İş İnsanları Derneği; Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından alınan liglere devam edilmesi kararı ve bu süreçte uygulanacak Futbola Dönüş Önerge Protokolü için alanında bilirkişi hekimlerin görüşüne başvurdu.

TFF göre alınan 12 Haziran’da liglerin baştan başlaması ile birlikte futbola dönüş kararı kontrollü de olsa Covid – 19 teşhisi konan kişilere her gün yenilerinin eklendiği dönemde ülke gündeminde tartışmalara yol açmıştır.

Bunun üstüne Beyid üyeleri; bilhassa Dünya Sağlık Örgütü kadar pandemi bildiri edilen Covid – 19 salgınında aracısız virüsün etkisinde olan hastalar ile ilgilenen ve virüsün bulaşması ile azami etkilenecek branşlarda uzman hekimlerin görüşüne başvurdu. Hekimlere TFF göre hazırlanan protokolün uygulanabilirliği ve liglerin 12 Haziran’da başlaması halinde mümkün risklerin neler olduğu soruları yöneltildi.

Konu ile ilgili görüşlerine başvurulan Dr. Mesut Bayraktaroğlu (Göğüs Hastalıkları), Dr. Zekaver Odabaşı (Enfeksiyon Hastalıkları), Dr. Özgürlük Karcıoğlu (Acele Tıp), Dr. Ömer Fatih Ölmez (Onkoloji) ve Dr. Mehmet Hilmi Doğu (Kanbilim)’nun ayrıntılı analizlerinde protokolde çoğu konunun net olmadığı ve insan sağlığını ön planda tutarak hazırlanmadığı ortaya çıkıyor.

Kağıt üstünde dahi net olmayan maddeler gerçekte çoğu zorlukla karşılaşılmasına sebep olacaktır. Hastalığın kuluçka süresi olan 5-6 jurnal zaman öncesinde herhangi bir belirti olmamasına rağmen bulaşma riski varken ve virüsün bulaştığı gün saptanması düşük olasılık olduğundan virüs içeren kişinin ekip arkadaşları, rakip ekip futbolcuları ve dolayısıyla aileleri de risk grubuna girmektedir. Böylesine büyük bir risk de bir Covid – 19 artı vakasının bile bütün futbol camiasını derinden sarsacağının en büyük işaretidir.

İnsan hayatının her şeyden önce geldiğini ve bu süreçte de tüm değerlendirmelerin bu önceliğe tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Beşiktaşlı Idareci ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan Belgin; “ İçinde bulunduğumuz süreçte her ne kadar Beşiktaş sevgimiz ve özlemimiz bizi zorlasa da insan sağlığının her şeyden önce geldiğini ve bir kişinin dahi sağlığı laf konusu olduğunda riskin buna göre değerlendirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Ne eyvah ancak Türkiye Futbol Federasyonu göre alınan liglerin başlaması kararı ile birlikte hazırlanan ve çoğu noktası net olmayan protokolü hayretle inceledik. Sınırlı bilgilerimiz ile açıklama yapmamak için de alanında bilirkişi hekimlerimizden manzara başvurusunda bulunduk. Değerli hekimlerimizin görüşleri de maalesef ligin devam etmesi kararının fazla riskli olduğu ve hazırlanan protokolde çoğu açık noktanın bulunduğu yönünde. Beyid olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun salgın bitmeden sporcusundan taraftarına, yönetiminden kulüp çalışanlarına dek binlerce insanın sağlığını riske atmamasını ve bir lahza önce bu kararından vazgeçmesini bekliyoruz.” dedi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı