Süper Lig

Beşiktaş ’ta corona virüsü nasıl yayıldı? İşte yaşananlar…

Beşiktaş’ta yaşanan corona virüsü krizi ardından akıllara hastalığın nasıl yayıldığı geldi. İşte peyderpey siyah beyazlı kulüpte yaşananlar…

Beşiktaş, 5 gün arayla yapılan 2 coronavirüs testinde başta başkan Ahmet Nur Çebi ve 2 futbolcu elde etmek üzere toplam 10 kişinin sonuçlarının artı çıkmasıyla büyük bir şok yaşıyor.

Sonuçları artı çıkan diğer 7 kişinin arasındaki çevirmen, malzemeci ve sağlık çalışanının futbolcularla en yakın mesafeye giren kişiler olması, yeni vakaların çıkma ihtimali açısından da tehlikenin geçmediğini gösteriyor.

Pozitif olgu sayısının bu değin çok olması, idmanların erken başlamasından, futbolcu, teknik personel ve tesis çalışanlarının iyi tedbir almadığı ve kendi izolasyonlarını yapmakta eksik kaldığını gösteren tartışmaları da alevlendirmiş durumda. Bu tartışmalara TFF Sağlık Durumu Kurulu kadar hazırlanarak, ilk bölümü 1 Mayıs ’ta kulüplere gönderilen Futbola Dönüş Önerge Protokolü ’nün dikkate alınmadığını da eklemek muhtemel.

İşte Beşiktaş ’ın en başından itibaren corona virüsün seyri şu şekilde:

KİMSENİN OLMADIĞI İDMANLARDA SORUN YAŞANMADI

Siyah beyazlılar idmanlara en erken başlayan takımlardan birisiydi.

Teknik direktör Sergen Yalçın, 20 Nisan ’da futbolcuların da talepleriyle sadece küçük gruplar halinde ve aralarında minimum 1.5-2 metre olacak şekilde antrenman yapmalarına izin verdi. Buradaki en manâlı teferruat ise, o dönemde tesiste en az personel olması ve futbolcuların tesisin içini kullanmamasıydı. Oyuncular evde giyinip araçlarıyla geldikten sonra aracısız olarak sahaya çıkıp koşu ağırlıklı idman yaparak, bitiminde yeniden ilk elden araca binerek evlerine gitti. Bu şekilde yaklaşık 8-9 idman yapıldı.

TAKIM İDMANLARINA GEÇİLİNCE VİRÜS PATLADI

Futbol Federasyonu ’nun liglerin 12 Haziran ’da başlayacağını açıklamasından sonra devlete ait idmanlara geçen siyah beyazlılar, teknik direktör Sergen Yalçın yönetiminde daha topluluk gruplar halinde çalıştı.

İdmanlara malzemeci, fizyoterapist, masör, teknik heyetin de eklenmesi ve Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri ’nin çalışan personel kapasitesinin de artırılmasıyla, tesis içinde 100 kişiye ulaşan bir insan sirkülasyonu yaşanmaya başlandı. Bu sürede Nevzat Demir Tesisleri her tarafta aşağıda dezenfekte edildi, her noktaya arıtma jelleri konuldu, hatta kamp tesisi girişine dezenfekte kabini bile yerleştirildi.

İLGİLİ HABER Ahmet Nur Çebi`den açıklama: Bu ortamda futbol oynanamaz Ahmet Nur Çebi`den tanımlama: Bu ortamda futbol oynanamaz

TESTLER GEÇ Mİ YAPILDI?

Ekip halinde antrenmanlara başladıktan 3 gün sonra corona virüsü testine girildi ve dördüncü gün yani 9 Mayıs ’ta açıklanan sonuçlarda bir futbolcu ile teknik personelin fazla olduğu belirtildi.

Burada sorgulanan ve tartışılan konu ise siyah beyazlıların virüs testini geç yaptırdığı şeklinde. TFF tarafından 1 Mayıs ’ta birincil bölümü açıklanan ‘Futbola Dönüş Teklif Protokolü ’ndeki en önemli ayrıntı, bir kaç aşamada gösterilen idman protokollerinde, her safha başlamadan mutlaka test yapılması şeklindeydi.

Siyah beyazlılar 5 Mayıs ’ta takım idmanlarına başlamadan önce deneme yaptırmadı ve kimde ne olduğu bilinmeden 3 gün idman yapıldı. Dördüncü günde yapılan testlerde 2, dokuzuncu günde yapılan testlerde de 8 edinmek üzere 10 kişide fazla vakaya rastlandı.

Görüldüğü gibi yaklaşık 100 kişinin bulunduğu Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri ’nde virüsü dışarıda kapmış olan bir veya bir kaç birey, keza takıma ayrıca de personele yaymış oldu.

BAŞKAN AHMET NUR ÇEBİ TEDBİRSİZ Mİ DAVRANDI?

Siyah beyazlılarda Başkan Ahmet Nur Çebi ’nin testinin de artı çıkmasıyla yaşanan şok doruğa ulaştı.

61 yaşındaki başkan Çebi, ‘çok uyarı etmeme ve tüm tedbirleri almama rağmen bulaştı ’ dese de, hemen hemen her gün Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri ’nde olduğu için virüsü kaptı.

Futbolcuların birincil idman yapmaya başladığı 20 Nisan ’da tesislere gelen ve tüm gün orada kalan Çebi, sonraki günlerde de sık sık tesislere gitti ve vaktinin büyük bölümünü orada geçirdi. Bunun sebebi ise 50 milyon Euro ’yu aşan ve 30 milyon Euro ’ya düşürülmeye çalışan ekip bütçesiydi. Transferden Sorumluluk Sahibi Yönetici Erdal Torunoğulları ’nın yurtdışından gelememesinden dolayı Asbaşkan ve Futbol A Takım Sorumlu Yöneticisi Emre Kocadağ ile birlikte futbolcularla ücret indirimi ve yeni sözleşmeler konusunda görüşen başkan Çebi, Ümraniye ’deki kalabalıktan etkilendi ve virüse yakalanmaktan kurtulamadı.

İLGİLİ HABER Sporcuları da vuruyor, aman dikkat! Sporcuları da vuruyor, aman dikkat!

TORUNOĞULLARI VE 5 FUTBOLCU KURTULDU

Bu durumdan etkilenmeyen kişiler ise Transferden Sorumlu Yönetici Erdal Torunoğulları ve yurtdışından döndükten daha sonra karantinaya alınan Lens, Boateng, Ljajic, N ’Koudou ve Ruiz oldu.

Erdal Torunoğulları dönüşte 14 gün yurt karantinasına gireceği için şimdilik dönmeyi düşünmüyor ve takımla ilgili tüm takiplerini video konferans yöntemiyle yapıyor. Önümüzdeki hafta yurt karantinası bitecek 5 futbolcu ise, antrenmanlar belirsiz iptal edildiği için konut izolasyonuna geçecek.

BUNDAN DAHA SONRA NE OLACAK?

Beşiktaş ’ta futbolcular ve personel için hala risk geçmiş değil.

Corona virüsün kuluçka süresinin 14 gün olmasından nedeniyle ‘deneme sonucu olumsuz çıkanlar hala tedirginlik yaşıyor ’ seslenmek hatalı olmaz.

Siyah beyazlılar bundan daha sonra da corona virüsü testlerini yaptırmaya devam edecek. acilen alınan birincil önlem ise bütün test sonuçları iyice negatife dönünceye dek Nevzat Demir Tesisleri ’ni en ince ayrıntısına kadar kapatmak oldu. Olayın psikolojik boyutlarını da düşünen siyah beyazlılar,  yönetimin, takımın ve personelin yaşadığı felaket ve rahatsızlık giderilinceye değin antrenmanlara başlamayı düşünmüyor.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı