Basketbol

Basketbol takımlarından tanıdık olmayan oyunculara 6 maddelik sözleşme

Corona virüs salgını sebebiyle Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda ligleri ertelemesinin peşinde Basketbol Süper Ligi ekipleri de tanıdık olmayan oyuncularla anlaşma imzalamaya başladı.

Liglerin ileri bir tarihe ertelenmesi sebebiyle tanıdık olmayan oyuncuların sözleşmeleri konusunda uzlaşma maddeleri yaratıcı birçok kulüp, oyuncularına bu anlaşmaları imzalatarak maddi tedbirler aldı.

Frutti Extra Bursaspor ve Türk Telekom’un başını çektiği birçok ekip, ağırlıklı 6 maddenin yer aldığı anlaşmaları oyuncuları ile imzaladı.

Bu maddeler zarfında tanıdık olmayan oyunculara kendi ülkesine gitme izni verildi ama bu süreçte maaşlarını alamayacakları beyanat edildi. Ülkede kalacak yabancı basketbolcuların ise sözleşmelerinin aynen devam edeceği belirtildi.

Çoğu Basketbol Süper Ligi ekibinin yabancı oyuncularıyla imzaladığı anlaşmanın maddeleri şu şekilde:

1 – Dünyada yaşanan sıhhat sorunlarından nedeniyle,Türkiye ’de kalmak ya da gitmekte özgürsünüz.

2 – Kulüp oyuncularına mart ayı itibarıyla maaşları, primleri, maç başı ücretleri, yani bütün alacakları ödenecek.

3 – Salgın nedeniyle ülkenize gitmeniz halinde, Türkiye ’ye döndüğünüzde 14 gün karantina altına alınacaksınız.

4 – FIBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) kadar oynanma kararı alınır ise sporcular, kulüplerin vermiş olduğu tarihlerde Türkiye’ye dönecektir, antrenman ve maç programına uyacaklardır. Bu şartlara uymaları halinde kontratlardaki tüm maddeler devam edecektir.

5 – FIBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından oynanma kararı alınır ise Türkiye’ye dönmeyi kabul etmeyen sporcuların sözleşmesindeki hakları, yargı kaybına uğrar. Bu işlem FIBA ve TBF tarafından iptal edilirse, sözleşmeler FIBA ve TBF maddeleriyle çözülecektir.

6 – Türkiye ’de kalmayı düşünen tanıdık olmayan sporcuların sözleşmesindeki tüm sosyal haklar, lig başlayana kadar aynen devam edecektir.

Ata SELÇUK / İSTANBUL (DHA) 

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı