Süper Lig

Bakan Kasapoğlu: ‘Sporda ithal eden değil, ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz ’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, corona virüsü salgını sonrası kulüplerin yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini belirterek, “Bundan sonra mali anlamda ayağını yorganına tarafından uzatan, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine kadar ulusal bir yeniden yapılanma hamlesine geçiyorsak futbol için de benzer kavrayış geçerli” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı ve Adana Demirspor Kulübü Başkanı Murat Sancak, TFF 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı ve Kırklarelispor Kulübü Başkanı Volkan Can ile Adanaspor Kulübü Başkanı Bayram Akgül, İstanbulspor Faaliyetleri A.Ş Başkanı Ecmel Sarıalioğlu, Giresunspor Kulübü Başkanı Sacit Ali Eren, Keçiörengücü Spor Kulübü Başkanı Sedat Tahiroğlu, Erzurumspor Kulübü Başkanı Hüseyin Üneş, Altay Spor Kulübü Başkanı Özgürlük Ekmekçioğlu, Eyüpspor Kulübü Başkanı Murat Özkaya, Kahramanmaraşspor Kulübü Başkanı Fatih Ceylan, Erzin Spor Kulübü Başkanı Muzaffer Özbilen, Bayrampaşa Spor Kulübü Başkanı Cengiz Günaydın’ın aralarında bulunduğu kulüp başkanları ile video konferans yoluyla bir araya geldi.

Toplantıda Gençlik ve Spor Bakanlığı üst seviye yetkilileri de hazır bulundu.

Bakan Kasapoğlu, yeni müşteri corona virüsü (Covid-19) salgınının tüm dünyada insan hayatını korkutma etmeye devam ettiğini belirterek, “Pandemi sebebiyle bugün yüz yüze görüşemiyoruz, teknolojik imkanlar vasıtasıyla beraber oluyoruz. Lakin bu bizim hasret gidermemize ve müşterek meselelerimizi konuşmamıza, çözüm arayışlarımıza engel değil. her zaman ifade ediyoruz, Türk sporunun gelişmesi ve sportif anlamda milli hedeflerimize gelmek için bu iletişimi nitelikli bir şekilde sürdürmemiz büyük önem taşıyor. İçinde bulunduğumuz süreçte sporcularımızla, yöneticilerimizle, gençlerimizle online görüşmeler gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“İdari, finansal ve sportif olarak kaynaklarımızı daha etkin, bereketli ve sürdürülebilir kılmalıyız”

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin idare anlayışının değişmesi gerektiğini açıklama ederek, “İdari, finansal ve sportif olarak kaynaklarımızı nasıl daha etkin, bereketli ve sürdürülebilir şekilde kullanacağız, öncelik bu konuda olmalı. Yahut sorunlara sadece kısa vadeli ve palyatif çözümler üretilmesi üstüne yaklaşımlarla 20 yıl geçti ve sorunlar büyüdükçe büyüdü. Şimdi corona virüsü sonrasını fırsata çevirebilmemiz için uzun vadeli ve gerçekçi stratejilere ihtiyacımız var. Her Zaman beraber sadece bugün için değil, başlıca yarınlarımız için çaba etme zamanı. Çünkü gelecekte daha da dinç olacağız inşallah. Bu sürece hazırlanmalıyız” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABER Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu`ndan flaş toplantı kararı! Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu`ndan flaş görüşme kararı!

Bakan Kasapoğlu, sporun bütün paydaşlarıyla iletişim halinde olduklarını vurgulayarak, “Geçtiğimiz günlerde Süper Lig kulüp başkanlarımızla beraber olduk. Daha öncesinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle A Milli Futbol takımımızla da bir araya geldik. Hedeflerimizi, hassasiyetlerimizi yineledik. Açlık giderdik. Yine olimpik, paralimpik sporcularımızla online olarak buluştuk. Bugün sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sonrasında diğer branşlardaki kulüplerimizle, sporcularımızla, federasyonlarımızla bir araya geleceğiz. Gündemimiz son derece yoğun ve bu yoğun gündemde elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bugün yapacağımız toplantının da son derece bereketli geçeceğine inanıyorum” açıklamasını yaptı.

Corona virüsü salgınının sporu da negatif etkilediğine uyarı çeken Bakan Kasapoğlu şunları söyledi:

“Çin’de ortaya çıkan corona virüsü salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden biri olduk. Elbette bu işlem dünyada çoğu sektörün de öngörülemez bir şekilde olumsuz etkilenmesine neden oldu. Bunların başında da hiç kuşkusuz spor endüstrisi geliyor. Uluslararası müsabakaların, etkinliklerin tamamı ertelendi veya iptal edildi. Futbolda ligler durduruldu. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası gibi en prestijli organizasyonlar ertelendi. Vatandaşlarımız, gönül verdikleri renklerden uzakta kaldılar. Bugünler inşallah geçecek. İnsanlık olarak esenliğe, selamete kavuşacağız. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Hepimizin bu umudu taşıması lazım. Bu sinerjiyle, duayla, birlik ve beraberlikle bugünleri aşacağız, buna inancımız bütün. Bütün kurumlarımız, bütün ilgili personelimiz görevlerinin başında fedakarca çalışıyor. Öncelikle sağlık çalışanlarımız elde etmek üzere görevini kahramanca yürüten bütün çalışanlarımızı canı gönülden kutluyorum. Allah hepsinden razı olsun. Var olanın üstüne koyarak, gücüne zor katarak yolumuza devam edeceğiz.”

“Kronik problemlerin çözümü için cerrahi müdahaleler şarttır”

Bakan Kasapoğlu, liglerin ertelenmesi nedeniyle kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıları bildiklerini ve süreci yakından takip ettiklerini belirterek, “Daha önceki mali meselelere, virüsün açtığı tahrip da eklenince bir gelinen noktanın son derece sıkıntılı bir seviyeye yükseldiğinin farkındayız. İfade etmeliyim ki bu konuda attığımız ve atacağımız adımlar, sorunun içeriye doğru ele alma ve sürdürülebilir neticeler ortaya sipariş verme ekseninde olacaktır. Günlük reçeteler hastalığın yalnızca semptomlarını ortadan kaldırıyor. Kronik problemlerin çözümü için cerrahi müdahaleler şarttır. Bu konuda bildiğiniz gibi futbolumuzun meselelerini masaya yatırmak için tarihimizin en geniş ayrıntılı futbol çalıştayını düzenledik. Oraya katılan bütün kulüplerimiz, problemlerini ve çözüm yollarını son derece demokratik bir atmosferde açıklama ettiler. Çalıştayın çıktıları ve raporlar anbean Cumhurbaşkanımızla paylaşıldı. Öne çıkan başlık kulüplerin eski hatalarını tekrarlamaması yönündedir” ifadelerini kullandı.

“Sporda ithal eden yok ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz”

Kulüplerin altyapıya ağırlık vermesi gerektiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Pandemiden sonrasını nasıl fırsata çevireceğimizi öncelememiz gerekiyor. Post corona döneminde futbolun, kulüp ve spor yönetiminin yeni normallerini iyi analiz etmek lazım. Elimizdeki kaynakları etkin ve bereketli göstermek zorunluluğumuz var. Bundan sonradan futbolda ithal ikame, dışa tiryakilik, imal yapılmadan artık mümkün değil. Bakanlık olarak biz de tüm spor stratejimizi bu şekilde uyguluyoruz. Altyapının, üretimin önemini vurguluyoruz. Sporda ithal eden yok ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz diyoruz. Çalıştayda da esas konu ve stratejilerimiz daima bunların üzerineydi. Bundan sonra parasal anlamda ayağını yorganına tarafından uzatan, sportif anlamda tüketimden çok üretimi olan, ithalatı yok ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan savunma sanayine değin ulusal bir kalkınma hamlesine geçiyorsak futbol için de benzer anlayış geçerli” dedi.

İLGİLİ HABER TFF Sağlık Kurulu Futbola Dönüş Öneri Protokolü hazırladı TFF Sağlık Durumu Kurulu Futbola Dönüş Öneri Protokolü hazırladı

“Avrupa ligleri ile aradaki farkı kapatmak için önümüzde bir fırsat var”

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin pandemiyi bir fırsata dönüştürmesi gerektiğini kaydederek, “Acilen bu aradaki farkı kapatmak için önümüzde bir fırsat var. Önce gerçeklerle yüzleşip, sorunları kabullenip, kendi benzersiz çözüm modelimizi geliştireceğiz. Sonra kendi futbol modelimizi sürdürülebilir bir topyekün başarıya taşımak için çalışacağız. Artık ‘daha pozitif transfer nasıl yaparım ’ veya ‘tanıdık olmayan oyunculardan alınan vergiler düşürülmeli ’ veya aynı mantalitede talepler yerine, ‘maliyetleri ne kadar daha artı düşürürüz ’, ‘altyapıdan kaç oyuncu yetiştirim ’, ‘İki acemi branşın bütçesi kadar bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim ’ diye düşünmemiz lazım. Türkiye ’yi gerek üretimiyle, gerekse sahip olduğu know how ’la dünya futbolunu domine edecek bir seviyeye dışında tutmak için önümüzde hiçbir engel değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Amatör branşlar ile ilgili son düzenleme Maliye Bakanlığımıza gönderildi”

Bakan Kasapoğlu, devletin ücret ve stopaj iadeleriyle amatör branşları desteklemeye devam ettiğini vurgulayarak, “Bu hususta son düzenleme Maliye Bakanlığımıza gönderildi. Kısa bir zaman içerisinde peşin para akışının sağlanacağını düşünüyorum. Amatör branşlara karşın yaklaşımların devamlılığının sürdürülmesi noktasında olduğumuzu keza belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, bütün kulüplere katılımlarından dolayı teşekkür ederken, “Biliyorum ki burada olan herkesin iki taraflı derdi Türk sporudur, Türk sporunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Devletimiz, kulüplerimizin yanında olmaya dün olduğu gibi yarın da devam edecektir. Su akar yolunu bulur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın” diyerek sözlerini tamamladı.

Başlangıç konuşmasının arkasından Bakan Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kulüp temsilcileriyle değerlendirmelerde bulundu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı