Basketbol

Bakan Kasapoğlu: Basketbol, hentbol ve voleybol müsabakaları

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, koronavirüs ile ilgili alınan yeni tedbirler dahilinde, Süper Lig’de 26’ncı hafta maçlarından itibaren Nisan ayı ardına kadar oynanacak maçların hiçbirine seyirci alınmayacağını açıkladı.

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları şöyle;

“Bildiğiniz gibi dün Cumhurbaşkanımız başkanlığında korona virüs ile ilgili alınacak tedbirlere ilişkin bir görüşme gerçekleştirildi. Toplantıda, korona virüse aleyhinde bugüne kadar alınan tedbirler ve bundan sonra atılacak adımlar kapsamlı bir şekilde değerlendirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak önceki gün gençlerimizin ve sporcularımızın sağlığı için bir takım tedbirler aldığımızı kamuoyuyla paylaşmıştık. Dün gerçekleştirilen görüşme neticesinde ise bu tedbirlerde bir takım güncellemelere gittiğimizi belirlemek istiyorum.

Öncelikle, üniversitelerin 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesiyle birlikte;  Özlem eden öğrencilerimiz üniversitelerin kapalı olduğu zaman boyunca, kendi istekleri ile yurtlardan ayrılabilecekler. Bu 3 haftalık tatil her tarafında yurtta kalmayan öğrencilerden yurt ücreti alınmayacak. Bu kararı veren öğrencilerimiz, eğer 75 günlük yıllık müsade süreleri tekrar ise, “Özel İzinli” sayılacaklar. Bakanlığımız, bu vakit kapsamında yurtlarımızın dezenfekte işlemlerine tartma verecek. Kredi ve burs ödemeleri ise aynen devam edecek. öte taraftan bakanlık olarak hayata geçirdiğimiz ve desteklediğimiz bir takım etkinliklerde tedbiren iptal veya erteleme kararları aldık.

Her yıl, Çanakkale Şehitlerimizi Anma Etkinlikleri içerisinde organize ettiğimiz 57. Alay Vefa yürüyüşü bu kapsamda iptal edilen organizasyonlarımızdan biri… Yeniden proje destek çağrılarımızda geçen proje faaliyetlerimizi de ileri bir tarihe erteledik. Gençlik ve Bilirkişi Değişimleri, Gönüllülük Projeleri, Gençlik Merkezleri Değişimleri gibi Yurt dışı hareketlilik projelerini, Yurtdışı Türkler Başkanlığımız, Yunus Emre Enstitüsü ve İslam İşbirliği Gençlik Forumu gibi kurumlar ile ortak gerçekleştirdiğimiz Milletlerarası Gençlik Kamplarımızı da tekrar tedbiren erteledik. Her yıl binlerce Kuzey Kıbrıslı gencimizi misafir ettiğimiz “Çanakkale – Ulusal Çaba Kampı” bu kapsamda ertelediğimiz programlarımız arasındadır. Gençlik Haftası Etkinliklerimiz kapsamında, 81 il ve yurt dışından gençlerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Delege Genç” başvurularında bu yıl yurt dışından tatbik almama kararı aldık. Dene-Yap başvuru formu sınavı ve eğitimleri ve Gençlik Merkezlerimizde müfredata yan olan eğitimleri erteledik. 

Gençlik Merkezlerimiz yalnız kişisel uygulamalara açık olacak. öte yandan sporda da önemli tedbirler aldık. Ilk Önce, Süper Lig’de 26. Hafta maçlarından itibaren Nisan ayı sonuna kadar oynanacak maçların hiçbirine seyirci alınmayacak. Basketbol, voleybol, hentbol gibi takım sporlarında sürekli lig maçları da tekrar Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Elbette tüm sporlar seyirciyle, taraftarla güzel… Fakat insanımızın sağlığı her şeyden manâlı… İnşallah bu süreci en iyi şekilde atlatıp, kol kola omuz omuza statlarımızda, salonlarımızda nice heyecanları birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Milletlerarası düzeyde merakla takip edilen ve branşın en önemli organizasyonlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da ileri bir tarihe ertelendi. Federasyonlarımızın katılacağı milli ve milletlerarası bütün seminerleri, toplantıları, eğitimleri ve kongreleri de iptal etmek durumunda kaldık.  Bakanlık projelerimiz içerisinde yer alan ANALİG, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Okul Sporları ve Yetenek Taramalarımız da salgına yönelik tedbirler zarfında durdurulan faaliyetlerimiz arasındadır.

Bireysel sporlarda 81 ilde düzenlenen il birinciliklerini de erteledik. Bu noktada bir hususu keza tanımlamak isterim. 7 gün 24 saat açık olan, yaşayan tesislerimizi vatandaşlarımızın kullanımına kapatmıyoruz. Sadece toplu organizasyonlardaki riskleri bertaraf etmek için demin saydığım adımları atıyoruz. Almış olduğumuz tedbirler, koronavirüs salgınıyla çaba kapsamında gençlerimiz ve sporcularımız öncelikle almak üzere bütün vatandaşlarımızı kapsayan çaba eylem planımıza karşın tedbirlerdir. Önümüzdeki süreçte, şartlı olarak önlem sürelerinde ileri öteleme ya da geriye çekme yaşanabilir. Tedbir olmak, keza temel görevimiz, keza de sorumluluğumuzdur. Her daim asıl hassasiyetimiz “Önce İnsan” ilkesidir. Ben bu süreci halk olarak rahatlıkla atlatacağımıza içten inanıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimi ve sporcularımız ilk kez almak üzere, bütün vatandaşlarımız için 7 gün 24 saat dikkatli olmaya devam edeceğiz.”

DHA

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı