Süper Lig

Antalyaspor’da telekonferanslı antrenman dönemi

Süper Lig’de son 8 haftada bozgun yüzü görmeyen Antalyaspor’da futbolcular, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında bulundukları şehirlerden ve ülkeden telekonferans sistemiyle antrenmanlara dahil oluyor.

Liglerin ertelenmesinin peşinde Akdeniz temsilcisinde 4 günlük müsade sürecinde yerli futbolcuların birçoğu ailelerinin yanına gitti. Yeni herif koronavirüs riskinin devam etmesi ve yurt dışı antre ve çıkışlarda uygulanan karantina prosedürü “14 gün kuralı”ndan nedeniyle ülkelerine gidemeyen ve arasında yıldız isim Lukas Podolski’nin de olduğu yabancı oyuncular ise Antalya’dan ayrılmadı.

İzin sonrası tesislerin geçici zaman kapatıldığını, burada idman yapılmayacağını duyuran kulüp yetkilileri, antrenmanlara bireysel olarak evlerden devam edilmesini istedi.

Tesislerdeki kondisyon aletleriyle diğer ekipmanlar, ekip otobüsüyle oyuncuların evlerine taşındı. Hemen futbolcular, tedbirler kapsamında çalışmalarını öbür kentlerdeki evlerinden telekonferans sistemiyle sürdürüyor.

Süper Lig’de geride kalan son 8 haftada bozgun yüzü görmeyen kırmızı-beyazlı ekipte Hakan Özmert Sakarya, Eren Albayrak Bursa, Ferhat Kaplan Çanakkale, Yekta Kurtuluş İzmir, Veysel Sarı İstanbul, ülkesi Brezilya’dan dönemeyen Charles, Rio de Janeiro kentinden, öteki futbolcular Antalya’daki evlerinden uzakta idman programına dahil oldu.

Futbolcular aynı anda sisteme bağlanıp, kulüplerinin kendilerine ulaştırdığı cihaz ve ekipmanlarla çalışıyor. Teknik direktör Tamer Tuna’nın belirlediği program çerçevesinde futbolcular, uzak da olsa telekonferansta bir araya gelip antrenman yapıyor.

– “Evde kal” çağrısı yapıp, evlerinde çalışıyorlar

Bu sistemle gerçekleştirilen idmanlar, Tuna’nın denetiminde, muavin antrenörler nezaretinde yapılıyor.

Toplum sağlığı için “evde kal” kampanyası çerçevesinde herkese çağrıda bulunup antrenmanlarını online sürdüren FTA Antalyasporlu oyuncular, telekonferansla benzer anda egzersiz şansı buluyor.

– Benzer anda 25 kişi online oluyor

Antalyaspor Kulübü Basın Sözcüsü Murat Süğlün, AA muhabirine, Kovid-19 tedbirleri kapsamında tesisleri geçici süreyle kapatsalar da disiplinli çalışmayı hiçbir vakit bırakmadıklarını söyledi.

Süğlün, ekip oyuncularının çalışmalarını evlerinden aralıksız sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Futbolcularımıza telekonferans sistemiyle yeni antrenman programı uygulamaya başladık. Tamer hocamızın verdiği programı, 25 kişi benzer anda online şekilde canlı olarak uyguluyor. Sakatlığından dolayı iki günlük tedavi için ülkesi Brezilya’ya gittikten sonra herhangi bir afiyet sorunu yaşamamasına karşın herkese uygulanan karantina prosedürü sebebiyle Antalya’ya dönemeyen Charles de online idmana dahil oldu. Hem takım birlikteliğini karşılamak, arayı açmamak hem de oyuncularımızın kondisyonlarını değişmez yetişmek nedeniyle böyle bir çalışmamız var. Fazla da zevkli geçiyor. Ekranda birbirini görebilen oyuncularımız benzer anda tüm hareketleri her zaman birlikte hocanın talimatı doğrultusunda yapıyor. Varsayım ediyorum fakat bu sistemi birincil defa biz uyguladık. Liglerin başlama tarihi açıklanıncaya ve yeni müşteri koronavirüs tehdidi geçinceye değin bu sistemi sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı