Süper Lig

Ankaragücü futbolcularından ‘liglerin ertelenmesi’ yorumu

MKE Ankaragüçlü Korcan Çelikay ile Alihan Kubalas, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dahilinde evde geçirilen sürecin peşinde sahalara dönüşün baskı olacağını açıklama etti.

Sarı-lacivertli takımın deneyimli kalecisi Korcan Çelikay ve futbolcusu AlihanKubalas, Kovid-19 salgını nedeniyle liglerin ertelenmesini ve yaşanan süreci AA muhabirine değerlendirdi.

Korcan Çelikay, koronavirüs nedeniyle hayatın dünyada ve Türkiye’de durma noktasına geldiğini açıklama ederek, “Ülkemizde mesleğimiz de bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Başta kendi sorumluluklarımızı yapmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü bireysel alınan önlemler fazla manâlı. Dolayısıyla fazla kolay önlemlerle bu salgının önüne geçebiliriz ya da engelleyebiliriz.” dedi.

Alınan önlemlerle sokağa çıkan fazla insanın olmadığını belirterek öncelikle sağlık durumu çalışanları, güvenlik güçleri almak üzere amaçlamak mecburiyetinde olanlara teşekkür eden deneyimli file bekçisi Korcan, şöyle devam etti:

“Futbol durdu, maçlar ertelendi lakin ne vakit başlayacağıyla ilgili de herhangi bir tarih kesin yok. Şu lahza süresiz bir işlem yaşıyoruz. Bu süreçte bedensel olarak kendimizi hazırlanmış tutmak fazla zor oluyor, mental anlamda biraz daha güçlüyüz diyebilirim ama maddesel anlamda ev şartlarında o zindeliği yakalamak şiddet oluyor. Haziran ayından önce maçların oynanamayacağı söylendi. Bu durumda koskoca iki ay bizim için tabii ancak afiyet açısından fazla önemli. Ana manâlı olan bu salgının bir an önce durması, kayıplarımızın azalması. Yalnızca bizde yok dünya çapında vefat eden binlerce insan var, insan kayıplarının durması lüzumlu.”

Ligin durumuyla ilgili bir belirginlik istediklerini gösteren Korcan, “Evde nereye değin hazırlanabiliriz bilmiyorum, ama bir lahza önce bir şeylerin kesin olmasını, kendimizi, fiziğimizi, işimizi buna kadar planlamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

– Alihan: “Dünya yüz yılda bir böyle salgınla karşılaşmış”

Sarı-lacivertli futbolcu Alihan Kubalas ise “Ilk Olarak çalışmak zorunda kalan herkesin Allah yardımcısı olsun. Türkiye’de bizim sektörümüz de dahil çoğu meslek alanı durmuş durumda. Biz bir şekilde kendimizi koruyabiliyoruz ama Korcan’ın da dediği gibi kastetmek zorunda olanlar ve aktivitenin devam etmesi gereken meslekler var.” dedi.

Alihan, koronavirüs tedbirleri kapsamında yaşanan süreci “Devletimiz de bu konuda, söylendiği kadarını biliyoruz, erken tedbirler aldı. Natürel bu virüs küresel benzer zaman da ulusal da bir olay; her ulusun kendi sınırları içine çekilip, her bireyin kendi hanesine çekilip herkesin kendini koruması gerekiyor. Dünya yüz yılda bir böyle bir salgınla karşılaşmış yüz yıl önce İspanyol gribi olmuş; bizim gördüğümüz dönemlerde de domuz gribiydi, kuş gribiydi gibi vakalar oldu. Sağlık şakaya gelmeyen bir şey.” şeklinde değerlendirdi.

Alihan, evde kalırken çalışmalarını nasıl sürdürdüklerini şöyle anlattı:

“Evde yapabileceğiniz antrenman modeli, şekli kısıtlıdır; sadece kendinizi koruyabilecek kilo ve yağ oranınızı dengede tutacak bir antrenman yapabilirsiniz. bununla birlikte beslenmenize uyarı edebilirsiniz ama biz bir yerde dayanıklılık sporu yaptığımız için koşmamız, sıçramamız, sprint atmamız gerekiyor. Lakin konut ortamında bunların hepsini gerçekleştiremiyoruz hemen sadece kendimizi koruyucu egzersizler yapıyoruz. Ama bunun da yeterliliği bir noktaya değin. Daha fazla şeyler gerekli, daha fazlasını belirlemek zorundasınız.”

Kondisyonlarını korumaları gerektiğini vurgulayan Alihan, “Oldu ki liglerin başlama kararı alındı. Üç hafta öncesinden zaten takımlar toplanacaktır, belirlenmiş antrenman periyodu takip edilecektir. Maddesel anlamda her futbolcu dürüst antrenman metoduyla her yerde kendi maddi kapasitelerine ulaşabilir. Burada en büyük problem zihinsel; bu işin ağırlığına adapte edebilmek. Bitmiş o sert antrenmanları kaldırabilmek, bununla birlikte 30-40 şahsiyet bir ekip olduğumuz için futbolcusu, antrenörleri, afiyet çalışanı.. Hepimiz bir kalabalığın içerisine gireceğiz önceden birisi yanımızda hapşırdığı vakit öksürdüğü vakit fazla kale almazdık, güler geçerdik ama derhal yanımızda birisi öksürdüğü zaman hapşırdığı vakit bu bizi zihinsel anlamda huzursuz edecek, korku yaratacak. İşin bedensel boyutu kolay, lakin zihinsel anlamda bu korkuyu atlatabilmek güç olacak.” şeklinde konuştu.

Kaleci Korcan Çelikay ise evdeki çalışmalara ilişkin “Evdeki antrenmanlar sahadaki gibi olmuyor. Bir Takım ekipmanlarla kardiyo ve baskı anlamında yalnızca bir şeyler yapabiliyoruz. Alihan’ın da söylediği gibi kuvvet ve performansın üstüne belirlemek gerekiyor; sıçramalar, sprintler. Kaleci antrenmanı bayağı antrenmanlardan çok bambaşka. Evde gelişmeye yönelik değil mevcut kuvvetimizi formumuzu korumaya karşın çalışmalar yapabiliyoruz. Lakin bir yere dek, ister istemez cisim sahadaki verimi alamıyor.” yorumunda bulundu.

Tecrübeli kaleci, futbolcuların evindeki çalışmalarının da teknik direktör Mustafa Reşit Akçay kontrolünde muavin antrenörlerin idaresiyle programlar halinde yapıldığını söyledi.

– Süper Lig’de sezonun kalan bölümü

Süper Lig’in kalan bölümüne ilişkin Alihan, “Süper Lig’e baktığınızda 4 ekip şampiyonluğa oynuyor, 5-6 takım küme düşmemek için çaba ediyor. Kalan 8 maç var, herkesin puan sıralamasındaki yeri aniden değişken. TFF 1. Lig’de ise 1. bayağı 7. sıradaki takıma dek herkes şampiyonluk potasında, aynı şekilde 3-4 ekip küme düşmemek için mücadele ediyor. İkinci Lig, 3. Lig’de buna benzer, burada fazla içten kararlar olmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Haziranın 10’unda liglerin başlaması kararı alınabilmesi için mayısın 10’undan itibaren takımların toplanıp antrenmanlarla form tutması gerektiğini anlatan Alihan, “Natürel bu süreçte Sağlık Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığının bir karar alınması gerekiyor. Kalabalıktan izole olmamız istenirken bu şekilde maçların oynanması kararı alınırsa biz fazlasıyla tehlike altına girmiş oluyoruz. Diyelim ancak ‘temmuzda başlayacak’ dediler; haziranda toplandık, bu sefer de hava sıcaklıkları laf konusu. Afiyet Bakanlığının ve yetkililerin virüsün aylarca bitmeyeceğine dair görüşleri var. Dolayısıyla bu 8 maçlık periyodu nasıl bitirecekler, nasıl altından kalkacaklar doğrusu çok büyük soru işareti.” şeklinde görünüm belirtti.

Temmuzda ligler başladığında ise yeni sezonun ne vakit başlayacağı, transfer çalışmaları gibi birçok şeyin laf konusu olacağını kaydeden Alihan, “Fatih Mert Başkanımızı da bu konuda destekliyorum, madem bir kazanan belirlenmesi gerekiyor, tescil edilmesi isteniyor. Federasyon göre daha yerinde bir zamanda en azından bir dahaki senenin içerisinde bu seneyi kayıt etmek namına bile olabilir; bir play-off sistemi yapılabilir. Ama bu seneyi bırakın, bir dahaki seneye olağan tarihlerinde futbola başlayabilirsek, halimize şükredelim.” diye konuştu.

Küme düşecek takımların nasıl belirleneceğine yönelik de Alihan, “Natürel oysa böyle bir ortamda hileli bir rekabet söz konusu olur, zaten federasyonun ‘ligleri İtalya’da Hızlı A’da olduğu gibi 20-21 takımla oynatalım’ şeklinde bir düşüncesi de vardı. Bu da böyle bir kaosun içerisinde federasyon için futbol için bir fırsat olabilir.” dedi.

Alihan, “Küme düşme gibi bir koşul ortadan kaldırılır, 21 takımla lige dönülür. Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığının kararıyla daha temiz bir ortamda play-off yapılır, şampiyonluk belirlenir. Dolayısıyla 2019-2020 sezonu bu şekilde tamamlanır, diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

– Korcan: “Durum keza ülkemiz ayrıca de dünya açısından belirsiz”

Kaleci Korcan, Türkiye futbolunun da dünya futboluna tabi olduğunu belirterek, en baş merci olarak FIFA’nın karar verdiğini ve şampiyonluğun da küme düşmenin de tüm ülkeleri ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

MKE Ankaragüçlü kaleci, “Daha önce böyle bir facia böyle bir salgınla karşılaşılmadığı için kimse bütün olarak ne yapacağını bilmiyor. Dünya da ne yapacağını bilmiyor, cümbür cemaat peyderpey gidiyor. Kimsenin bir öngörüsü değil.” dedi.

Süper Lig’de 5-6 takımın düşme hattında olduğunu açıklayan Korcan, “En son oynadığımız Çaykur Rizespor maçını deplasmanda seyircili bir şekilde oynadık. Sonraki hafta kendi evimizde seyircisiz oynadık. Bizim için maçlar bu dek önemliyken seyirci desteğini bile alamıyoruz. Bunu şunun için söylüyorum, belki maçlar devam edecek, nasıl devam edecek? Seyircisiz devam edecek büyük bir ihtimalle çünkü en son alınan önlem buydu. Yani bu bile bize bir handikap, sonuçta bizim avantajımızı kaybedeceğimiz bir nokta. O yüzden durum keza ülkemiz hem de dünya açısından belirsiz.” ifadelerini kullandı.

Korcan, “Bugün ülkemizde vaka sayıları artıyor lakin bir Amerika’ya baktığımızda ülkemizden çok daha fazla, Çin en başında yaşadı. İtalya’da ülkemizden fazla daha artı acilen. Ülkeler bu durumu yaşarken futbol hakkında çok dinç bir karar çıkacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.

“Gönül ister ancak bu salgın bir an önce bitsin.” diyen Korcan, “Bize bir zaman verildiğinde maçlar şu şekilde oynanacak diye, Ankaragücü namına biz en iyi şekilde hazırlanarak en iyi şekilde mücadelemizi veririz. Bunda hiç kimsenin ekip arkadaşlarımın da taraftarlarımızın da şüphesi olmasın ama süreç bizim öyle dışımızda gelişiyor ki biz de ne olacağını bilmiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Süper Lig’de takımların yüzde 70-80 düzeyinde yabancı futbolcularla oynadığını açıklayan Korcan, koronavirüs salgınının başlamasından daha sonra ailesi Türkiye’de olmayan tanıdık olmayan futbolcuların büyük rahatsızlık yaşadıklarını, maçların oynanabilmesi için bu oyuncuların aileleri namına zihinlerinin sıcacık olması gerektiğini vurguladı.

– Evde yemeği kim yapıyor?

Evde kaldıkları süreçte yemek gerçekleştirmek konusunda Alihan, “Yemek Yemek yapma konusunda Korcan, iyi bir master şeftir; mükemmel yemek yemek yapar, mutfağa hakimdir. Bırakın ekmek yapmayı bir yumurtadan bile 100 değişiklik yemek yemek yapma kapasitesine sahiptir. Ben ise ailemle birlikte yaşıyorum annem bize dinç, zeytinyağlı güzel yemekler yapıyor, kilomuza uyarı ederek besleniyorum.” ifadelerini kullandı.

Korcan, “Yemeklerimi yapıyorum, kendime bakıyorum, formumu, kondisyonumu korumaya çalışıyorum.” dedi.

Korcan ve Alihan bu süreçte kastetmek zorunda kalan vatandaşlara teşekkür ederek, bütün afiyet çalışanlarına Allah’tan zor dileğinde bulundu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı