Basketbol

Anadolu Efes basketbol sezonunun tamamlanmasını istiyor

Anadolu Efes Kulübünün Türkiye ’de bir prensip imza atarak gerçekleştirdiği Dijital Medya Buluşması ’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ertelenen liglerin durumları konusunda, “Bizim beklentimiz liglerin oynanması yönünde. Türkiye liginin yüzde 77 ’si oynandı, Avrupa Ligi ’nde adi sezonun 24 maçı oynandı. Kulüplerin yatırımlarının, federasyonların çabalarının bir anda çöpe atılmasını istemiyoruz.” dedi.

Olası senaryolar üstüne soruları yanıtlayan Yılmaz, “En seçim etmeyeceğimiz şey beyaz sezon olur. Ağustostan beri emek harcıyoruz. Her hafta dünya dek emeğiniz var, yok saymak rasyonel gelmiyor. İlk tercihimiz oynanabildiği kadar oynanması. Avrupa Ligi ’nde kalan 6 maçın ve play-off ’ların oynanmasından yanayız. Rasyonel süreler azaldıkça 8 final oynanabilir. İnşallah bir şekilde oynanabilir. 8 finali 4-5 gün içinde oynayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi Jordi Bertomeu ’nun sezonu bitirmeyi planladıklarını hatırlatılması üstüne Yılmaz, organizasyonun oynanması yönündeki seçenekler konusunda ise “Her türlü ihtimal masada. Maçların oynanması için sağlıklı bir ortamın olması gerekiyor. Avrupa Ligi, maçları oynatma kararı alması halinde 31 gün öncesinden bize haber verecek. Biz de oyuncularımızı 3 gün için ülkeye çağıracağız. Gerekiyorsa bir karantina olacak. Daha Sonra da 14 gün hazırlanmak için süre verecekler. Tatmin Edici süremiz olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

THY Avrupa Ligi ’nin bir şehirde oynanmasıyla ilgili seçenek konusunda Yılmaz, “Pek şehir olmalı oysa 10 ülkeden de gidilebilir ve dönülebilir olmalı. Aynı anda en az iki maç oynanacak salonları olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Maçların bir merkezde oynanması halinde İstanbul ’un da hoş bir örnek olabileceğini kaydeden Yılmaz, “Tarihler üzerinde ihtimalleri konuşup üzerine aksiyon alınacak. Dörtlü Final ’e bu sezon Köln konut sahipliği yapacaktı. Hepsini oynayabiliriz. İstanbul ’da yerine getirmek istersek, THY sponsorluğunu ve iki gösterişli takım gibi etkenleri düşünürsek iyi akıcılık olabilir.”

Yılmaz, Türkiye Basketbol Federasyonu yöneticileriyle de temas halinde olduklarını hatırlatarak, “Bize ’sezon oynanmazsa fikriniz nedir? ’ diye sordular. Biz de bu durumda sıralamanın olduğu gibi kayıt edilmesini ilettik.” biçiminde konuştu.

Gelecek sezon için takımın yüzde 90 ’ını tutmayı düşündüklerini vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki sezon bütçelerin küçüleceğini varsayım ediyoruz. Ne dek küçülür bunu öngörmek kolay yok. NBA konusunda can sıkıntısı çekeceğimizi düşünmüyorum, draftları da ertelemeyi düşünüyorlar. Avrupa Ligi oynayabilirsek oyuncu maaşlarıyla, kontratlarıyla ilgili ortak bir anlaşma üzerinde duruyoruz. Sezonun uzaması halinde opsiyonların ileri tarihe ertelenmesi gibi bir sürü madde geçecek. Oyuncu bazlı daha öbür modifikasyonlar yapmamız gereken durumlar olacaktır.”

“Oyuncuların sıhhat iyi”

Kadroda bulunan oyuncuların da heyecanla maçların her tarafta oynanmasını beklediğini anlatan Yılmaz, “Oyuncuların böyle iyi giden bir sezonu oynayarak son vermek istediğini düşünüyorum. Larkin, Anderson, Beaubois, Peters ve Singleton yurt dışarıda. Oyuncuların sağlık durumu iyi. Antreman yapamamaktan şikayet etseler de yardım veriyoruz. Son maçı 17 Mart ’ta oynadık, yaklaşık olarak bir aydır antrenman yapmıyoruz. Bu önemli bıkkınlık yaratıyor. Gelecek oyuncuların 14 gün karantina süresini de dikkate alırsak kademe aşama antrenman yapabileceğimizi düşünüyorum. Geçmişindeki rahatsızlıktan dolayı Larkin bıkkınlık yaşayabilirdi, o da iyi durumda.” diye konuştu.

Anadolu Efesli oyuncuların sezonu tamamlama ve hedeflere ulaşma konusunda fazla istekli olduğunu anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oyuncularımıza ’aman gelme ’ desek bile onların ’hayır geleceğiz ve oynayacağız ’ diyeceğini biliyoruz. Oyuncularımız son uçağa değin bekledi. Bu Arada bana merak etmememi, çok iyi şekilde döneceklerini ve istediğimiz kupayı beraber kazanacağımızı söylediler.”

Bir Takım oyuncuların virüs korkusuyla Türkiye ’den ayrılmadığına dikkati çeken Yılmaz, “Ailelerin yanında olmak istedikleri için gittiler. Burada kalanlar hallerinden hoşnut. Dunston ’ın eşi Yunan. Eşinin ’Ben Yunanistan ’a bile gitmem, burada kalacağım ’ dediğini biliyorum. Moerman ’ben hiçbir şekilde İspanya ’ya gitmem ’ dedi. Micic de kalmayı tercih etti.” ifadelerini kullandı.

Takımdaki oyuncuların sözleşmeleriyle ilgili data veren Yılmaz, şunları söyledi:

“Beaubois, Moerman, Simon ve Dunston ’ın seneye de sözleşmeleri bulunuyor. Diğer oyuncuların sözleşmeleri bitiyor. Aynı kadroyu gözetmek istiyoruz. şimdi bu konuda mülâkat içinde değiliz. Önümüze çıkacak tabloyu görmemiz gerekiyor.”

“Herkes için kuvvet dönem”

Yaşanan salgın sonrası diğer kulüplerle temaslarının ne olduğu yönündeki soruya Yılmaz, şu yanıtı verdi:

“Geçen sezondan beri devlete ait olmasa da Kulüpler Birliği şeklinde oluşturduğumuz yapıyı devam ettirmek istiyoruz. Bu konuda bütün koordinasyonu Tolga Öngören yapıyor. Kriz öncesinde de ardından diğer kulüplerle irtibat içindeyiz. Karşıyaka, TOFAŞ, Fenerbahçe, Gaziantep ile görüşmelerimiz oldu. Us alışverişimiz oldu.”

Bir Takım kulüplerin yabancı oyuncularla sözleşmelerini sonlandırdığının hatırlatılması üstüne Yılmaz, “Herkes için zor dönem. Bütçelerin küçüleceğini varsayım ediyoruz lakin ne kadar küçülür tam bilemiyoruz. Oyuncularıyla sözleşmesini fesheden kulüpler olduğu gibi ’ligler devam ederse gelir oynarsınız ’ diyen kulüpler de oldu. Biz Avrupa Ligi ve Basketbol Süper Ligi ’nin oynanma ihtimalini düşünerek oyuncularımızı hazırlanmış tutmaya çalışıyoruz. Hiçbir oyuncuyla kontrat feshetmedik. Feshedenlerin oyuncuları döndürme imkanı olmayacak. Sözleşmeleri feshetmeyen takımların kuvvetli kadrolarla çaba edeceğini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kovid-19 ’dan dolayı her alanda küçülme olacağına dikkati çeken Yılmaz, “Bu krizde en basit toparlanabilecek alanlardan biri spor ekonomisi olacaktır. İnsanların bakmak için sabırsızlandığı bir endüstri olduğunu düşünüyorum. Anadolu Efes olarak bizde de küçülme olacağını biliyoruz. Hangi şirketler krizden çıkmaz bunu öngörmek basit değil. Önümüzdeki sezon için yüzde 30-40 küçülme bekliyorum. Bizim kaybımız yüzde 27-30 gibi söyleyebiliriz. Avrupa Ligi ’nin oynanmayacağını, TV ödemeleri, başarı primleri, iddia gelirlerinin ödenmediğini düşünürsek yüzde 30 kayıp olduğunu söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Larkin ’in durumu

Türk vatandaşlığına geçen Shane Larkin ’in durumuna değinen Yılmaz, “Kulüpte mutlu olduğunu biliyoruz. NBA opsiyonlu anlaşmamız vardı. Türk vatandaşı olarak devam edebilmesi için kadromuzda devam etmesi lazım. NBA olmazsa opsiyon olarak sözleşmemiz var. Larkin, önümüzdeki sene Avrupa ’da olacaksa Anadolu Efes forması giyeceğini söyleyebilirim.” diye konuştu.

Yılmaz, ayrıca temmuz ayında Merter ’deki tesislerinden çıkacaklarını ve Sinan Erdem Spor Salonu ’nun gerisinde yer alan alanda antrenman tesisi yapmak için başvuruda bulunduklarını sözlerine ekledi.

İSTANBUL (AA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı