Süper Lig

Ali Koç ’tan flaş talimat! Süper Lig, yeni teknik direktör, transfer ve diğerleri…

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, online olarak düzenlenen Yüksek Divan Kurulu toplantısında kayda değer açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe Beko Başantrenörü Zeljko Obradovic’in geleceğinden futbol takımının yeni teknik direktörüne dair merak edilenlere cevap verdi. İşte Koç’un açıklamalarından satır başları…

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısında konuşan Ali Koç, gündeme dair çarpıcı talimat yaptı. Futbol takımının yeni teknik direktöründen, transfer sürecine dair sözler sarfeden Koç, liglerin yeniden başlatılması kararıyla ilgili de konuştu. İşte Ali Koç ’un açıklamalarından satır başları;

“Obradovic Fenerbahçe ’de kalmak istediği sürece burası onun evidir. Bu görüşler sezon içerisinde ona birkaç kez iletildi. Birkaç defa de anlaşma uzama talebimizi iletmemiz rağmen hocamız sezon sonunda değerleme yapmanın içten olacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde hocamız Obradovic ile her yerde oturup istişare edeceğiz. Kendisi de kalmak isterse burası onun evidir.”

“NE YAZIK Kİ BU ORTAMI BAŞARAMADIK”

“Futbolda  puan kayıplarının başladığı haftalarda idare heyeti, idari ve teknik kadronun yaşadığı konsantrasyon eksikliği, futbolcuların üzerinde negatif hava yaratmasına engel olamadık.. Futboldaki başarının en manâlı unsurlarından biri ekip içi rekabetin en üst seviyede olması. Ne eyvah fakat bu ortamı sağlamakta başaramadık.”

“OYUNCULARIN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLEYEN EN ÖNEMLİ ETMEN…”

“Bunu gerekçe olarak söylemiyorum. Kendi hatalarımızı çekinmeden söyleyen insanlarız. Ancak hakem hataları böylece bir boyuta geldi ama, en azılı Fenerbahçe karşıtı medya mensupları ‘Fenerbahçe doğranıyor ’ yorumlarını yaptı. Oyuncuların psikolojisini etkileyen en kayda değer faktör buydu. Samandıra ’da ‘ne yaparsak yapalım bizi kazanan yapmayacaklar ’ havası hakimdi. Bunu düzeltmekte biz eksik kalmış olabiliriz. Özellikle yabancı futbolculara bunu anlatmakta beceriksiz kaldık.”

‘HERKESE AKTARMA İZNİ VERİLDİ, BİZE VERİLMEDİ ’

“Aktarma sürecinde lisans kurulunun birbiriyle çelişen kararları, attığımız her türlü hamleleri boş yere çıkardılar. Bir nevi ‘ne yaparız da Fenerbahçe ’ye aktarma yaptırmayız ’ şeklinde işleri yürüttüler. Finansal durumu Fenerbahçe ’den fazla daha fena olmasına rağmen Süper Lig ’in her takımının aktarma yapma izni varken aktarma yapmayan tek takım olarak Fenerbahçe belirlendi. Bunu da nasıl yorumlarız bilmiyorum fakat fazla şey açıklama ediyor.”

“TEKNİK DİREKTÖRLERDEN BİRİYLE EL SIKIŞMIŞKEN…”

“Önümüzdeki senenin planlarını yapıyoruz. Teknik direktör konusunda biz erteleme sürecinden önce de çalışmalarımız vardı. 3-4 öğretmen ile görüştük. Bir tanesiyle az daha el sıkışmışken EURO 2020 ’nin 2021 ’e atılmasıyla sekteye uğradık. şimdi yerli-tanıdık olmayan 3-4 hocayla görüşüyoruz. Genç, Türkiye ’yi iyi haberdar olan, ya da çok ivedi adapte olabilen 40-50 yaş arası, idareli durumlara düzen sağlayabilecek. ekip içinde rekabeti sağlayabilecek, çoklu oyun anlayışı deneyebilecek türde öğretmen arıyoruz.”

AKTARMA VE MAAŞ İNDİRİMİ

“Transfer çalışmaları devam ediyor. FFP ’den dolayı manevra alanı rahat. Bonservissiz ve kiralık oyuncular ön plana çıkıyor. Yerli piyasaya yöneliyoruz, yabancı oyuncuları bir zaman erteliyoruz. Futbolcularımıza herhangi bir maaş indirimi pazarlığı başlamamıştır. Önce borcumuzu ödeyelim istedik. Herkes bu sezonu konuşuyor ama belli başlı bezginlik gelecek sezon. Zaten çökük olan futbol ekonomisi daha da fena olacak. Yayıncı kuruluşun durumunu da bilmiyoruz.”

“ARTIK ESKİ MAAŞLAR DEĞIL”

“Sponsorlar önümüzdeki sezon devam edemeyeceklerini küçük minik bildirmeye başladılar. Kazancımız TL. Lakin Türk Lirası önemli değerinde kaybetti. Futbol sektörü girdabın içine giriyor. Şu noktada futbol ekonomisi ve kulüplerin durumu, tünelin sonundaki ışığı bütün göremiyorum. Bundan Böyle eski maaşlar Türk futbolunda değil. Biz 91 milyon liradan 72 ’ye indik. Daha da inmemiz lazım. 50 ’lere inmemiz lüzumlu. Bu vakit alacaktır. Bütün oyuncularımız 3 milyon euro ’nun aşağı alıyor. Daha da aşağı çekmemiz gerekli. Fenerbahçe Spor Kulübü sürecin başından beri bankalarla yapılandırmanın yeterli olmadığını açıklama etmişti, bugün geldiğimiz noktada diğer kulüpler de 10 takvim olmadan kolay basit bu işin olmayacağını açıklama ediyorlar. Biz de aynı şekilde düşünüyoruz.”

LİGLERİN OYNATILMASI KARARI

“Federasyonun ‘şimdilik ’ yaklaşımına katılıyorum. Gerçekten şimdilik bir şey söyleyebiliyorsunuz. 10 gün daha sonra ne olacak bilemiyorsunuz. Avrupa ’daki ligler başlayınca ne olacağını göreceğiz. Bizde corona çıktı antrenmanları erteledik. Ama maçlar başlayınca çıkarsa ne olacak? İki hafta oynadık yerleştirme değişti sonradan oynayamıyoruz ne olacak? Nasıl kayıt edilecek? Bir Takım önlemler paylaşıldı ama her senaryoya göre ne yapılacağının açık açık anlatılması lazım.”

“LİGLER BAŞLAYACAKSA ASKERİ KAMP GİBİ OLMALI”

“Ligler oynanacaksa benzer takvime göre oynanmalı ve Türkiye Kupası da aynı takvime kadar oynanmalı. Kanımca 2. ve 3. Lig ’in ve Yöresel Amatör Lig ’in oynatılmaması gerekiyor. Bu liglerin iptal edilmesi gerekiyor. Oynanması için bir sebep değil. Ligler başlayacaksa askeri kamp gibi olmalı. Başlamadan 2-3 hafta önce futbolcular bir yerde kampa alınmalı.”

“BAZI KULÜPLER TEST YAPMADAN…”

“Bir spor adamının virüs ile enfekte olması halinde kariyerinin sona ermesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Böyle bir durumda sorumluluk kimdedir? Tüm kulüpler haftada bir deneme yapmalı. Bizim öğrendiğimize göre bir takım kulüpler hiç test yapmadan antrenmanlara başlamış. İngiltere ’de 4 milyon pound ödediler ve test yaptırmak için teçhizat aldılar. Federasyon bu parayı kulüplere ödeyecek.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı