Süper Lig

Ali Koç: ‘2021 yılında bütün kulüplerimiz 19 Mayıs ’ı beraber kutlayalım ’

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, 19 Mayıs kutlamalarının başlangıçta 1935 yılında Fenerbahçeli, Beşiktaşlı ve Galatasaraylı yüzlerce sporcunun katılımıyla kutlandığını hatırlatarak, “Gönül çok isterdi ancak bu tarihte de bu devirde de aynı bir kutlamayı büyük kulüpler olarak birimizin stadında beraber o eski günleri, kardeşliği, dostluğu da anımsayarak tekrar gerçekleştirelim. Bakarsınız 2021 yılında 19 Mayıs böyle bir gün olabilir” diye konuştu.

19 Mayıs Atatürk ’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, kulüp televizyonunda düzenlenen ’19 Mayıs Özel ’ programında açıklamalarda bulundu.

23 Nisan ’ın da böyle bir güne denk geldiğini ve sokağa çıkma yasağı bulunduğunu dile getiren Koç, “Bugün de yine ülkemizin, ulusumuzun kibir duyulası tarihinden bizlere armağan olan fazla özel bir günün bir yıl dönümünü daha kutluyoruz. Ilk Olarak bayramımız kutlu olsun diyelim. Katılan herkese teşekkür ediyorum. Zahmet ettiler, vakit ayırdılar ama bizim kanalımızı renklendirdiler, daha da önemlisi çok değerli tarihi bilgileri paylaştılar. Bilenlere bir kez daha hatırlattılar, bilmeyenler için de onları yeni bilgilerle donattılar. Evet, bildiğiniz gibi 19 Mayıs ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun’da kutlanmasının ardından 24 Mayıs 1935’te yapılan ilk anma, değerli rakibimiz Beşiktaş’ın da girişimleriyle bizim stadımızda, henüz de anlatıldığı gibi Fenerbahçemizin çatısı altında gerçekleşti.

Fenerbahçeli, Beşiktaşlı ve Galatasaraylı yüzlerce sporcunun katılımıyla kutlanmış, o gün Atatürk Günü olarak duyuru edilmiş ve bir spor günü haline gelmiştir. Her adımda görüyoruz fakat Fenerbahçe’nin gurur duyduğumuz tarihi, Atamızdan izlerle doludur. Gönül çok isterdi oysa bu tarihte de bu devirde de aynı bir kutlamayı büyük kulüpler olarak birimizin stadında beraber o eski günleri, kardeşliği, dostluğu da anımsayarak her yerde gerçekleştirelim. Bakarsınız 2021 yılında 19 Mayıs böyle bir gün olabilir. Ben, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak böyle bir girişimi her türlü destekleyeceğimizi, her türlü iş birliğine açık olduğumuzu da buradan yeri gelmişken betimlemek isterim” dedi.

“101. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin tüm yurtta sahiplenilmesinin gerektiğini bildiren Koç, “Türk devletinin kurtuluş ve kuruluşunun başlangıcı olan 19 Mayıs, Atamızın doğum günü olarak seçeceği kadar özel bir gün. Bugün, gençlere armağan edilerek, Türk gençlerinin ülkemizin istiklali ve Cumhuriyetimizin, bugün ve yarınların en büyük güvencesi olduğu vurgulanmıştır. Atamızın şu sözlerine fazla tartma veriyorum, Atamız Türk gençlerine şu mesajı vermiştir; ‘Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız zeka beni peşine düşüp takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve katiyen yorulmazlar. ’ Bu bağlamda, bu pencereden baktığımızda tüm gençlere, biz büyüklere özet olarak bu milletin tüm evlatlarına fazla fakat çok manâlı görevler düşmektedir. Niye düşmektedir? Çünkü biz epik bir hikayeyle ilmek ilmek dokumuş bir tarihi, canlarını feda ederek kazanılmış bir vatanı miras aldık. Binlerce şehit vererek bunu gerçekleştirdik. koskocoman bezginlik ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti de bu milletin her bir vatandaşıyla birlikte doğrusu gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza değin gözetmek ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en ilk önce gelen tek ve yegane sorumluluğumuzdur. Bu önemli sorumluluğumuz doğrultusunda yapmamız gereken ise; idealleri olan, hedefleri yer alan, düşünen, araştıran, çalışan, üreten, farkında olan, donanımlı, okumuş ve bilime inanan çağdaş nesiller yetiştirmektir.

Bütün bilincimiz, bütün odağımız ve bütün dikkatimiz bunun üzerine olmalıdır. Zaten bir ülkenin refahı, gelişmişliği ve geleceği de o ülkenin insan sermayesinin ve insan kaynağının kalitesiyle paraleldir. Bizim de Fenerbahçe olarak görevimiz, bu çatı altında spor yapan her bir çocuğumuzun, her bir gencimizin, her bir ferdimizin değerlerine sahip, Atasına saygılı birer birey olarak yetişmesi için elimizden geleni yapmaktır. Hiçbir çocuğu, hiçbir genci kaybetme lüksümüz yoktur. Çocuğun eğitim ailede başlar; okulda devam eder. Ancak çocuklar ve gençlerle yolu kesişen her bir marka, her bir kurum onların gelişimine olumlu anlamda katkıda bulunmayı devir edinmelidir. Natürel fakat yarınlarımızı el birliğiyle büyüteceğiz. Ülkemizi ve cumhuriyetimizi pırıl pırıl gençlere hediye etmek de bizlerin elindedir. Bu yükümlülük hepimizin yurttaşlık bilincinde olmalıdır. sırası gelmişken 101. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. İnşallah sıhhat ve huzur içerisinde daha nice bayramları defalarca beraber kutlarız” biçiminde konuştu.

“19.19 ’da stadımızda milli marşımız okunacak”

Korona virüs sürecine de değinen Ali Koç, “Umuyorum fakat salgın süreci sona erdiğinde bundan sonraki ilk ulusal bayramımızda Anıtkabir’de buluşarak bugünlerde evlerimizde yaşadığımız bayram coşkusunu Atamızın huzurunda da yaşarız. 23 Nisan’da Kulüpler Birliği olarak bir etkinliğe imza atmıştık. Aramızda geliştirdiğimiz bir fikirle tüm statlarımızda aynı anda İstiklal Marşı’nı okumuştuk. Bu akşam da mabedimizde saat 19.19 ’da bu sefer Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrultusunda, bütün yurtta, tüm spor salonlarında, bütün statlarda milli marşımız okunacak. 23 Nisan ’da bunu deneyim ettiğimiz vakit semt halkından, Moda’dan, stadımıza yakın oturanlardan çok pozitif teşekkür ve tebrik maili aldık. Kulüpler Birliği’nin 23 Nisan ’da başlatmış olduğu bu hafıza ola ki de gelenek haline kazanç ve her sene bu şekilde devam eder. Bugün Kadir Gecesi. Fazla kutsal bir gün. Kadir Gecemizi de kutluyorum. Birkaç gün daha sonra kucaklayacağımız Ramazan Bayramımızı da kutluyorum. İnşallah tüm bayramlarımızı mümkün olan en olağan şekilde, en kısa zamanda daima beraber kutluyor oluruz. Küçüklerimizin gözlerinden, büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Sağ olun, var olun” ifadelerini kullandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı