Süper Lig

Adnan Dalgakıran: “Bu yılın oynanmamış sayılması gerektiğini düşünüyorum”

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Adnan Dalgakıran, devraldıkları siyah-beyazlı kulübü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası yaşayan dünyaya benzetti.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Dalgakıran, salgının planlarında değişikliğe sebep olmayacağını belirterek, Beşiktaş’ın dibi gördüğünü ve bu yüzden yaşanan süreçten pozitif etkilenmeyeceklerini söyledi. 

Siyah-beyazlı kulübün yeni ve bambaşka gelir kaynaklarına ihtiyacı olduğunu açıklayan Dalgakıran, şunları aktardı:

“Bizim zaten yeni kazanç kaynakları oluşturmak için diğer alanları kullanma projelerimiz vardı. Bunları uygulayıp başarabilirsek, öteki kulüplerin gelirleri düşerken bizim de düşecek fakat yeni kazanç alanlarına dürüst gidebiliriz. Kulübün yeni ve bambaşka gelir kaynaklarına ihtiyacı var. Bu süreçten öncesinde de vardı. Yaşanan işlem planlarımızda bir değişikliğe sebep olmayacak. Çünkü biz bu süreci zaten yaşıyorduk. Kongrede aldığımız Beşiktaş, koronavirüs vakasını yaşamış dünya gibiydi bizim için. Dolayısıyla buna tarafından planlar yaptık. Bizim için çok şey değişmedi. Beşiktaş zaten etkileneceği kadar etkilenmiş. Bu süreçten pozitif etkilenmeyeceğiz çünkü bizim için daha dibi değil.”

Dünya futbolunda koronavirüs salgını nedeniyle bütçelerin daralacağını kaydeden siyah-beyazlı yönetici, “Dünya futbol piyasasının dörtte birine düşeceğini düşünüyorum. Futbolda bu kadar yüksek rakamlardan bahsedilmez bundan böyle. Maliyetler de aşağı düşecek. Her şey altında gidecek. Futbol endüstrisinin bütçesi daralacak. Bu kadar büyük paralarla oynanmayacak. Spor ekonomisi çöktü. Kitlesel olan şeylerin bu yıl çöktüğünü görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bu yılın oynanmamış sayılması gerektiğini düşünüyorum”

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen lig maçlarının oynanamayacağını savunan Adnan Dalgakıran, “Ligin kayıt edilmemesi, bu yılın oynanmamış sayılması gerektiğini düşünüyorum. Kaotik bir koşul var. Kaotik durumlarda muhtemel ihtimaller üzerinden konuşulur. Bu ligler seyircili oynatılacaksa, dünyada koronavirüs tehlikesi tekrar demektir. Bir yana Amerika’da Trump’ın yandaki adam ‘1,5 yıl sürecek.’ diyor. İnsan iyi şeyler duymak istiyor. Benim görüşüm, bu sene liglerin oynanmayacağı, oynanmaması ve hiç oynanmamış sayılması gerektiğidir. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Bir futbolcuya bir şey olursa, hepimiz vicdan azabı çekeriz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile herhangi bir röportaj gerçekleştirmediklerini aktaran Dalgakıran, “Derhal konuşulabilecek her şey için erken. Hemen Şimdi bu süreçlerin başındayız. Bir görelim bakalım hadiseler nasıl gelişiyor. Pik noktasını ve aşağıda doğru inişi, uzmanların yorumlarını görelim. O vakit daha gerçeğe yakın yorumlar yapılmaya başlanabilir.” açıklamasını yaptı.

“Maaşları aşağıda çekmek zorundayız”

Futbolcularla ücret indirimi konusunda  görüşmeler yaptıklarını kaydeden Dalgakıran, şunları söyledi: 

“UEFA ve TFF’nin koyduğu kurallar uyarınca maaşları altında sürüklemek zorundayız zaten. Oyuncularla görüşmeler oluyor natürel ama ama ‘maaşını şu kadar yapalım’ üzerinden olmuyor. Mevcut durumun Türkiye’de ve dünyada oluşturduğu iklim, bunun sonuçları, defalarca beraber neler yapabiliriz üstünde ön konuşmalar yapılıyor. Tümü bu gerçeklerin farkında olan ama ne kadar bu gerçeklerle hareket edeceklerini önümüzdeki dönem göreceğiz. Daima beraber uzlaşmayla bir yol bulacağız.”

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in, “Yeni bir mali yapılandırmanın gerekli olduğu cümbür cemaat göre bilinmektedir.” şeklindeki açıklamasına da değinen Dalgakıran, “Beşiktaş’ın yaptığı bu anlaşmanın yanlış olduğunu gelir gelmez söyledik. Bugünü bakmak gerekmiyordu. Bu anlaşmayla ne bankalar paralarını alabilir ne kulüpler ayakta kalabilir. Hiçbir şey olmaz. Bu anlaşmanın 10 yıla uzaması gerekiyor. Bu süreçten daha sonra mecburen olması gerekiyor.” biçiminde bakış belirtti.

Kulüplerin bir araya gelip, transfer harcamaları konusunda meslek birliği yapmasının gündemde olup olmadığı yönündeki soruya Dalgakıran, “Beşiktaş Kulübü, zamanı geldiğinde Ahmet Nur Çebi başkanlığında öyle çok konuda yenilikçi ve öncü düşünceler ortaya atacak. Gündemi peşine düşüp takip eden değil, gündemi oluşturan kulüp olacak Beşiktaş. Bu iş birliği kültürü Türkiye’de her alanda zayıf. İş birliği yapmayı becermekte kültürel olarak zorluk çekiyoruz. UEFA ve TFF’nin kuralları aktarma bütçesi konusundaki baremi oluşturuyor. Adaletin sağlanması gerekli. Herkesi bitmiş açılış noktasına çekip, her yerde başlamak gerekiyor diye düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı