Basketbol

47 yaşında dünyanın zirvesinde: Banu Karadağlı

47 yaşında profesyonel anlamda basketbol oynayan birincil Türk kadın basketbolcu Bana Karadağlı, hikayesini anlattı. Şimdiye değin geçtiği yolları içtenlikle anlatan Karadağlı, basketbola 10 sene ara verdi ama pes etmedi. Her Yerde basketbola dönen başarılı sporcu, FIMBA’da (Veteranlar Ligi) Avrupa’da en iyi, dünyada ise en iyi ikinci oyuncu oldu. Karadağlı, şu anda ise birinci ligde Yalova VIP Gençlik’te forma giyiyor. zaman zaman oğullarıyla da turnuvalara katılan Karadağlı, yaşadıklarını anlatırken gençlere de fazla önemli tavsiyelerde bulundu…

Özellikle FIMBA’ya katılım konusunda sponsor desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Karadağlı, bu yüzden katılım ücretini kendisinin karşıladığını ve organizasyonun öneminden bahsetti. 47 yaşındaki sporcu, Nenad Krstic ve Naumoski gibi yıldızların da bu organizasyona katıldığını, Türk Ulusal Takımı’nın kurulması gerektiğini ama zorunlu ilginin olmadığını ekledi. Karadağlı’nın hikayesi ise şöyle…

‘Voleybolda ulusal olabilirdim’

Basketbolla nasıl tanıştınız?

Ortaokulda voleybol oynuyordum ve gayet başarılıydım. Voleybol hocam, devam etseydim milli takıma değin yükselebileceğimi söylemişti. Ama okuldaki ceset eğitimi öğretmenim, beni basketbola yöneltti. Beden eğitimi öğretmenimin basketbol konusundaki ısrarıyla basketbola başladım.

‘Basketbol genlerimizde var’

Profesyonel kariyeriniz nasıl başladı?

Bizim zamanımızda şöyleydi; eğer çok iyiysen, yıldız, genç, A, 3 kategoride de aynı anda oynayabiliyordunuz. Yeni jenerasyonda bu olmuyor. Şu an Genç ve A kategorilerinde birlikte oynanabiliyor. Annem ve ablam zaten eski basketbolcu. Genlerden dolayı yetenekliydim. Annem, Doğan Hakyemez’in eşi ile Beşiktaş Kız Lisesi takımında oynuyordu. Şöyle bir anım var; ablam Özel Türk Koleji’nde okuyor, Sanyo takımında da basketbol oynuyordu. Ablam kulübünü değiştirdi, ve Belediyespor’a geçti. Ablam gittiği kulüpte demişki; “Kardeşim var o da basketbolcu. Onu da takıma alır mısınız?” Onlar da ben çok küçüğüm zannedip, ilgilenmemişler. Halbuki ablamla aramızda 1 buçuk yaş vardı. Aradan azıcık daha zaman geçmiş ablam; “Kardeşim sahiden iyi oynuyor. En azından bir deneyin.” diyerek ısrarda bulunmuş. Bunun sonucunda antrenmana ağırlama edildim. O Ekip da Türkiye şampiyonluğuna oynuyormuş. Bir kız vardı 1.95 boyunda falan. Ben de uzun mevkiinde oynuyorum fakat o zaman boyum 1.74 falan. Şu Anda 1.80’im. Defalarca ilk 5’te oynadım o zamana dek fakat bu kez herhalde 5’te olamayacağım, vakit alamayacağım tedirginliği yaşadım. Kız hem benden uzun ayrıca de iyi oynuyor. Sonradan idmanda antrenör ve yönetici beni çok beğendi ve ilk 5 oynadım. Kulüp bazında da ablam doğru Belediyespor ’a başladım.

‘Avrupa karması ile başladım’

FIMBA’da forma giyiyorsunuz. Herkesin bilebilmesi için bunu özetle anlatır mısınız?

Yaşlılar Ligi. Yani Maxibasketbol esasında açılımı. Türkçe karşılığı aslında Veteranlar Ligi Federasyonu. 6 sene önce oynamaya başladım. Türkiye’de UBA diye bir kurum var. Yurtdışına Türk oyuncuları veriyor. Oradan bir arkadaşım vardı ona söyledim “Ben yurtdışında oynamak istiyorum” dedim. O da “CV’ni hazırla” dedi. Gönderdik. CV’mi gönderdiğim kişi de bu organizasyonları yapan kişi. Beni çağırdılar. Ama Barcelona takım kuramadığı için Avrupa karmasına aldılar.

‘MVP olacağımı biliyordum’

Avrupa’daki Dünya Ligi’nde oynadığınız süreci anlatır mısınız?

O lahza neler hissettiniz?+ Biz o Dünya Ligi’nde Brezilya ile karşılaştık. Şampiyonluk maçıydı ve son saniyelere bir rakam geri girdik. Bana faul yapıldı ve 2 özgür atış kullanacaktım. 2’de 2 yaparak Dünya Ligi şampiyonluğunu kazandık. Dünya’nın en iyisi de Brezilya kadrosunda yer alan Santos Oliviera seçildi, ben dünya ikincisi seçildim. O şampiyonaya gittiğim vakit ben en çok skor yapanın MVP ödülünü alacağını bilmiyordum. Ben sadece oyunumu oynadım, geldim. Bir sonraki sene Amerika’da düzenlendiği vakit o 44 ülkenin antrenörleri en iyiler için oy veriyor. Finale kalan 3 isim arasında yer aldım. Bu 3 isim arasından da şampiyon ben oldum.

‘Sakatlanmadığım sürece…’

Bu organizasyonda yer alanlar kaç yaşına dek oynayabiliyor?

Yaş sınırı yok. 70-80 yaş aralığındaysan 70 yaş kategorisi var. Ben başlıca 35 yaş kategorisinde katılıyorum. 47 yaşındayım ama 35 yaşlarla oynuyorum. İyi olduğumdan nedeniyle. Sakatlanmadığım sürece oynamak istiyorum.

‘Gençler aşırı atıl’

Yalova’da 1. Lig’de oynuyorsunuz… Oyunculardan yaşça büyüksünüz bu sizin için ne gibi durumlar teşkil ediyor?

Bizim takımdan ya da Türkiye 1. Ligi’ndeki takımlardan istediğin iki sporcuyu al, yaşlarını topla bir ben etmiyorum. Şaka değil bu! En büyük eksiklikleri, onların uyuşuk olmaları ve basketbola kafalarını yatırmamaları. Onlar sayesinde oynuyorum. Çünkü ben çalışkanım.

‘Etrafımdaki cümbür cemaat spor yapıyor’

30 yaş üstü oyuncular 10-15 dakika sıradan ile oynarken, siz 28 dakika ortalama ile oynuyorsunuz. Bunun sırrı nedir?

Kendime mükemmel bakıyorum. Siklet çalışmama, kondisyon çalışmama dikkat ediyorum. Daima en iyilerle, profesyonellerle çalışıyorum. Yeme-içmeme de dikkat ediyorum. Böyle olunca sakatlık da olmuyor. Spor salonlarında ömrüm geçiyor. Her şeyim spor. Her gün spora gidiyorum. Arkadaşım yurt dışından geldiği süre tek söylediğim şey spor salonuna gidelim. Ben spor yapayım, sen takıl diyorum. Dost çevrem de buna yerinde. Onlar da spor gerçekleştirmek zorunda kalıyor.

‘Çocuklarıma misal olmalıydım’

Profesyonel kariyerinizi genel olarak göremedik. Sebebi nedir?

Ben ligde oynarken, çocuklarım ortada yoktu. Gebe kaldım, 1 sene sonradan baştan başladım. Şu anki adı Süper Lig, bizim zamanımızda 1. Lig’di. Ben kesintisiz 1. Lig’de oynuyordum zaten, teklifler de buradan geliyordu. Lakin eşim “Banu iki tane çocuğumuz var. 1. Lig yok, 2. Lig’de oyna” dedi. Ben de sürekli 2. Lig’de oynamaya başladım. çok eskiden çok iyi olduğum için, tekrardan da basketbola dönüyorsam eskiyi aratmamam lazımdı. Çocuklarım benim eski oyunumu bilmiyor. Onlara örnek de olmam gerekli. Onlara “Banu vaktiyle de iyiydi” cümlesini duymaları için çok çalışmam lazımdı.’Benden 3 yaş büyük biri antrenörümdü.

Antrenörlerin sizden ufak olması durumu hakkında ne diyorsunuz?

Yeni nesil antrenörler çok egolular. Egoları yüzünden beni 2 sene önce yaşımdan ve tecrübemden nedeniyle “Banu beni ezer mi” düşüncesiyle takımlarına almadılar. Çocuklarımdan 3 yaş büyük biri benim antrenörüm olmuştu. Bana sürün derse sürünürüm, kalk derse kalkarım. Benden ufak olması beni ilgilendirmiyor. Saygısız veya çok çokbilmiş gibi davranmam söz konusu değil. Herkes saygılı olmalı ve haddini bilmeli. Bu konuda hassasım.

‘Teklifi onlar yaptı’

Türk Milli Takımı’nın kurulması…

‘FIMBA Başkanı da benim’

Kendileri bana önerge getirdi, ben de kabul ettim. Türkiye’deki organizasyonları ben düzenliyorum. Her ülkenin kendi veteran ligleri var. Brezilya’da lig var örneğin. Kendi ülkelerinin ulusal takımları var. Türkiye’de bizden birilerini seçseler, zaten birkaç isim var. Türkiye namına biz oynasak hoş olmaz mı? Niçin Brezilyalı adına oynayayım. 2020 buradaki son senem. Muhtemelen Arjantin’de oynayacağım diyeceğim çünkü en eski kulüpleri seçme hakkım var. Keşke ulusal takımımız kurulsa, niye bu ülke için savaşmayayım ancak!

‘Yıldızlar da burada’

Ünlü oyuncular da bu organizasyonda yer alıyor mu?

Nenad Krstic ve Petar Naumoski. Naumoski da ben de MVP seçildik. O 50 yaş üstü kategoride oynuyor. Eski profesyoneller ve NBA kariyerli eski basketbolcular var. Hala oynuyorlar. FIMBA duyuru veriyor katılım için ama Türkiye’deki halk müziği bir yıl çalışıp antrenman yapayım demiyor. Son bir ay kala idman yapınca sakatlanıyorlar veya turnuvaya katılamıyorlar. Katılım ücreti konusunda bıkkınlık yaşıyoruz. Bunların hepsine kendi param ile katılıyorum. Sponsor gerekiyor.

‘Oğullarım ile birlikte basketbol oynuyorum’

Oğullarınız da basketbolcuydu…

Oğullarımla birlikte erkek takımında forma giyiyorum. Onlarla Alaaddin Tatlıdede yönetimindeki Best Yüksekokul Spor Kulübünün organizasyonunda basketbol oynuyorum. Bu akademi bana fazla katkı maddesi sağladı. Antremanlarda çalıştıklarımı bu ligde uygulayarak performansımı ve gelişimimi arttırıyorum. Bana bu konuda 6 senedir destek veren Alaaddin Tatlıdede ’ye de teşekkürlerimi sunuyorum.

Mertcan Polat

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı